Türkiye’de her üç erişkinden biri hipertansiyon hastası

Türkiye’de her üç erişkinden biri hipertansiyon hastası

Medical Park Bursa Hastanesi Dahiliye uzmanı Uzm. Dr. Tuğrul Korukoğlu, Türkiye’de her 3 erişkinden birinin hipertansiyon hastası olduğunu söyledi.

A+A-

Korukoğlu, “Hipertansiyondan en çok etkilenen organlar; kalp, beyin, böbrekler, büyük atardamarlar ve gözlerdir. Hipertansiyon bu organları etkileyerek kalıcı sakatlıklara ve ölümlere yol açabilir.” dedi.

Uzm. Dr. Tuğrul Korukoğlu, yüksek tansiyon adaylarının doktorları tarafından önerilen sağlıklı beslenme, sigarayı bırakma, egzersiz yapma, kilo verme gibi bazı tedbirleri almaları gerektiğini dile getirdi. Korukoğlu, yüksek tansiyonun zararlarının şöyle açıkladı: “İnsan vücudunda, tüm organ ve dokuları besleyen damarlar bulunur. Hipertansiyon, kan damarlarında basıncın artması durumudur. Evimizdeki musluklara suyu taşıyan su borularındaki gibi bir basınç, tüm damarlarda mevcuttur. Nasıl su borularında basınç artışı tıkanma ve patlamalara yol açarsa, hipertansiyon da damarlarda patlamalara ve tıkanmalara yol açar. Tüm organ ve dokularda damar olduğu için hipertansiyon tüm vücudu etkileyebilir. Hipertansiyondan en çok etkilenen organlar; kalp, beyin, böbrekler, büyük atardamarlar ve gözlerdir. Hipertansiyon bu organları etkileyerek kalıcı sakatlıklara ve ölümlere yol açabilir. Hipertansiyonun vücuda verdiği başlıca zararlar ise, kalp yetmezliği, kalp büyümesi, kalbi besleyen damarlarda daralma, kalbi besleyen damarlarda tıkanma (kalp krizi), beyin kanaması, felç, beyin damarlarında daralma ve tıkanma, Böbrek yetmezliği, böbrek fonksiyonlarında bozulma, Görme azalması ve körlük, büyük atardamarlarda genişleme, bu genişlemelerin yırtılması ve bu damarlarda tıkanma. Bunların sonucu, kangren veya ani kanamalara bağlı ölümler meydana gelebilir.”

Hipertansiyonun vücuda verdiği bu zararların, hastaların moralini bozmaması gerektiğini ifade eden Korukoğlu, hipertansiyonun, tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve yeterli tedavi ile bu zararların en aza indirilebileceğini kaydetti.

YÜKSEK TANSİYONU ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Türkiye’de her 3 erişkinden birinde hipertansiyon hastalığının olduğunu vurgulayan Korukoğlu, yüksek tansiyon hastalığını birçok faktörün etkilediğinin altını çizdi. Korukoğlu hipertansiyonu etkileyen unsurları şöyle sıraladı: “Hipertansiyonu etkileyen temel faktörlerden biri yaştır. Yüksek tansiyon görülme oranı ilerleyen yaşla birlikte artar. Buna karşın tansiyon yüksekliği genellikle ilk olarak 35-50 yaşlarında saptanır. Cinsiyet de yüksek tansiyonu etkiler. 50 yaşın altındaki grup ele alındığında hipertansiyon erkeklerde daha sık görülür. 50-55 yaş grubunda görülme sıklığı eşitlenir. 55 yaşından sonra ise kadınlarda görülme sıklığı daha fazladır. Yüksek tansiyonu etkileyen bir diğer unsur da kalıtımdır. Yüksek tansiyonlu kişilerin yaklaşık yüzde 60'ında ailede de tansiyon yüksekliği söz konusudur. Ayrıca şişmanlık hipertansiyonu etkileyen unsurlar arasında sayabiliriz. Şişmanların yaklaşık yüzde 40'ın da yüksek tansiyon görülmektedir. Genç hastaların yaklaşık üçte biri şişmandır. Şeker hastalarında yüksek tansiyona çok sık rastlanır.”

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.