Türkiye'de çocukların yüzde 40'ında demir eksikliği görülüyor

Türkiye'de çocukların yüzde 40'ında demir eksikliği görülüyor

Dr. Eda Sünnetçi, çocuklarda demir eksikliği anemisi için hangi besinler nasıl tüketilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

Ülkemizde yaklaşık her 10 çocuktan 4’ünde görülen demir eksikliği anemisi gittikçe yaygınlaşan önemli bir sorun haline geldi. Vücutta oksijenin taşınmasından büyümeye yardımcı olmasına ve hastalıklardan korunmaya dek vazgeçilmez bir rolü olan demir, besinlerle yeterince alınmadığında ve vücutta yetersiz kaldığında demir eksikliği anemisi gelişiyor. 

Demir eksikliği anemisi gelişen çocuklarda çarpıntı, iştahsızlık, halsizlik, baş dönmesi ve ağız içinde yaraların ortaya çıkabildiğini belirten Sünnetçi, bu sorunu yaşayan çocukların sık enfeksiyon geçirme, dikkatini toplayamama ve anlama güçlüğü yaşayabildiğini söyledi.

Pandemi döneminde çocukların bağışıklığını desteklemek adına demirin büyük önem taşıdığını vurgulayan Sünnetçi, çocuklarda demir eksikliğine karşı 7 etkili öneride bulundu.

Demirden zengin besleyin

C vitamini içeren içecek ve yiyecekler demir emilimini artırdığını hatırlatan Sünnetçi, “Ayrıca kırmızı et çeşitleri, karaciğer, yumurta sarısı, beyaz et ve kuru baklagiller gibi demirden zengin besinleri tüketmesine özen gösterin. Çocuklarda bu gıdaların uygun porsiyonlar halinde her birinin haftada en az dört-beş kez tüketilmesi demirden yeterli beslenmeyi sağlıyor.” dedi.

Günlük süt tüketimini kısıtlayın

Günlük inek sütü tüketiminin iki su bardağı ile sınırlandırılması gerektiğini söyleyen Sünnetçi, “Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebekler, bir yaşından önce inek sütü başlanan ve günlük süt tüketimi 500 ml’den fazla olanlar, demirden zengin gıdalarla yeterince beslenemeyenler, kronik hastalığı olan çocuklar, vejetaryen beslenenler, zayıflama diyetleri yapanlar, yeme bozuklukları olan çocuklar demir eksikliği açısından risk altında bulunuyor.” diye konuştu.

Demir ölçümlerini yaptırın

Bağışıklık sisteminin iyi çalışabilmesi, vücudun mikro ve makrobesin öğelerinin dengeli alınmasıyla yakından ilişkili olduğunu vurgulayan Sünnetçi, Demir en önemli mikrobesin öğelerinden biridir; eksikliğini gösteren bulgular varsa hızlı büyüme dönemlerinde tetkik yapılarak düşük ise mutlaka tedavi edilmelidir.” şeklinde konuştu.

Anne sütü ile besleyin

Çocukluk döneminde demir eksikliği gelişimini önlemek için bebeklerin mutlaka anne sütü ile beslenmesine özen gösterilmesi gerektiğini belirten Sünnetçi, şöyle konuştu: “Doğumdan sonra ilk altı ay sadece anne sütü ile besleyin. Altı aydan sonra, anne sütünün yanında, demirden zengin içerikli ek gıdalarla beslemeye başlayın. Bebeğiniz anne sütü alamıyorsa ek gıdanın yanında demirden zengin formüle mama ile besleyebilirsiniz.”

Bebeklik döneminde demir damlasını ihmal etmeyin

Sünnetçi, “Bebeklik döneminde demir damlalarını mutlaka düzenli verin. Zamanında doğan bebeklere 4 aydan sonra, prematüre bebeklere 2 aydan sonra demir içeren damlalar başlanarak, bir yaşına kadar demir damlası takviyesine devam edilmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Demir ilaçlarını aksatmayın

Demir eksikliği anemisi tanısı laboratuvar testlerle belirlendiğini ve tedavisinde ağızdan damla veya şurup şeklinde demir içeren ilaçlar yapıldığını hatırlatan Sünnetçi, ilaçların düzenli kullanılmasının önemine vurgu yaptı.

“Süt ürünlerini pekmez ve yumurta ile birlikte vermeyin”

Yeşil yapraklı sebzelerde bulunan demirin yapısı nedeniyle emiliminin az olduğunu ve kalsiyum içeren besinler ile birlikte alınması halinde demir emilimi azaldığını söyleyen Sünnetçi, son olarak şu ifadeleri kullandı: “Süt ve süt ürünleri de demirin emilimini azalttığından pekmez ve yumurta ile aynı anda süt içirmeyin. Aralarında bir saat olmasına dikkat edin. Yumurtanın C vitamininden zengin yeşilliklerle verilmesi demir oranını artırıyor.”

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.