Türkiye, Tütünde örnek oldu

Türkiye, Tütünde örnek oldu

DSÖ 2013 yılı Küresel Tütün Salgını Raporu’na göre, tütün kontrolünde tüm kriterleri sağlayan ilk ve tek ülke Türkiye, Tütün Kontrolleri Yasası kapsamındaki çalışmalarla dünyaya örnek oldu.

A+A-

Onur Orhan'ın haberi:

Türkiye'de 2008-2012 yıllarında tütün ürünlerini tüketenler 2 milyon 200 bin kişi azaldı, erkeklerde yüzde 47,9'dan yüzde 41,5'e, kadınlarda ise yüzde 15,2'den yüzde 13,1'e düştü.

Türkiye Sigarayla Savaş Derneği Mustafa Aydın, yaptığı açıklamada, tütün ürünleriyle mücadelede 1995 yılına kadar dünyada adı geçmeyen Türkiye'nin 2008 yılında çıkarılan "Tütün Kontrol Yasası" ve hükümetin kararlı tutumu sayesinde 2010 yılından başlayarak tüm dünyaya örnek olmaya başladığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütünün 2013 yılı Küresel Tütün Salgını Raporu’na göre, Türkiye'nin tütün kontrolünde üst düzey başarıyla tüm kriterleri sağlayan ilk ve tek ülke olduğunu vurgulayan Aydın, "Artık bir zamanlar dünyada kullanılan 'Türk gibi sigara içer' sözü tarihe karışmış, yerine 'Türk gibi sigara ile savaşır' sözü söylenir olmuştur" dedi.

Sigaranın son molekülü yok oluncaya kadar mücadeleyi sürdüreceklerini ifade eden Aydın, çocuk ve gençlerin sigaraya başlamaması doğrultusunda bilinçlendirerek tiryakilere sigarayı bırakmaları yönünde teşvik edici etkinlikler yapmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.