1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türkiye, Milli Gemi'yi ihracata hazır
Türkiye, Milli Gemi'yi ihracata hazır

Türkiye, Milli Gemi'yi ihracata hazır

Türkiye milli savaş gemisi projesi (MİLGEM) kapsamında inşa edilen gemileri ihraç etmek için harekete geçti.

A+A-

Geminin ihracat atağı Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yapılan direktifle gerçekleşti.Türk Donanması'nın Arap Denizi ve bölge ülkelerine yaptığı planlı ziyarete, geminin tasarım ve inşa süreçlerini üstlenen Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş'den de (STM) personel katıldı.

Gemi ihracatı için tanıtımlar yapan STM ekibi, MİLGEM Projesi kapsamında ihracat yapmak için Kuveyt Deniz Kuvvetleri yetkililerine sunum yaptı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, MİLGEM Projesi kapsamında Türkiye'de inşa edilen ilk milli savaş gemilerinden TCG Büyükada Kuveyt'te yetkililere tanıtıldı. Kuveyt Deniz Kuvvetleri personeli ile günlük seyir faaliyetleri yapılarak geminin savaş kabiliyetleri tanıtıldı. STM'ye verilen ihracat yetkisi kapsamında Kuveyt Deniz Kuvvetleri'ne tanıtımı yapılan gemi, yetkililerden olumlu görüşler aldı. Benzer gemileri donanmasına katmak isteyen Kuveyt, daha önce de bu niyetini Türk tarafına iletmişti.

MİLLİ HAYALET GEMİ

MİLGEM Projesi kapsamında üretilen gemide kullanılan 1000 tonluk çelik yığını, elektronik sistemler ve tasarım sayesinde radarlara karşı görünmez hale getirildi. TCG Büyükada'nın inşasında 40'dan fazla yerli firma görev aldı. Radar kesit alanları düşük olduğu MİLGEM projesi kapmasında üretilen savaş gemileri 'Hayalet gemi' olarak niteleniyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Araştırma Merkezi ve İstanbul Tersanesi Komutanlığı'nın çalışmaları da milli geminin tasarım aşamasında kritik rol oynadı. MİLGEM Projesi kapsamında inşa edilen gemiler, caydırıcılık sağlamak, kesintisiz gözetleme ve karakol görevlerini yapmak, denizde terörist faaliyetleri takip ederek önlemek, deniz altı savunması, su üstü savaşı ve hava savunma görevlerini yerine getirmek üzere tasarlanıyor.

3 VE 4'ÜNCÜ GEMİLER YOLDA

Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na bağlı olarak görev yapan STM firması, MİLGEM Projesi kapsamından inşa edilen TCG Büyükada ile TCG Heybeliada gemilerinin, tasarım ve inşasında görev almıştı. Öte yandan 25 Temmuz 2014 tarihinde MİLGEM projesinin 3. ve 4. gemileri için de STM ile sözleşme imzalandı. STM bu projede ilk projedeki sorumluluklara ilave olarak geminin en önemli sistemlerinin başında gelen Ana Tahrik Sistemi Tedarik ve Entegrasyonu sorumluluklarını da üstlendi.

haber7

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.