1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Türkiye en iyi yükseköğretime kavuşacak
Türkiye en iyi yükseköğretime kavuşacak

Türkiye en iyi yükseköğretime kavuşacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 'YÖK'ün 22-23 tane üniversiteye göre kurgulanmış bir yükseköğretim sisteminin artık bugün 180'e dayanan yapıyı kaldırmasının mümkün olmadığını biliyoruz.

A+A-
Türkiye hak ettiği yükseköğretim sistemine kavuşacak. Bu konuda hükümet olarak kararımız net ve açık. Önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz' dedi.
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Türkiye Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen 'Genç Bilim İnsanları' ödül törenine katıldı. Işık, ödül töreninde konuşma gerçekleştirdi. Bilimsel çalışmalar ve araştırmalar, azmi, sabrı ve idealizmin gerektirdiğini ifade eden Işık, şöyle devam etti:
 
'2013 ve 2014 yılı için çalışmalarıyla ödüle layık görülen 41 genç bilim insanını ve bilimsel çeviri eser ödülü alan 35 akademisyenimizi kutluyorum. Ülkemizin seçkin üniversitelerinde görev yapan bu bilim insanlarımız gelecekte ülkemize önemli hizmetlerde bulunacağına inanıyorum. Bilimsel çalışmalar ve araştırmalar, azmi, sabrı ve idealizmi gerektiren zor işlerdir. Bu alan bu açıdan çok değerli ve çok kıymetlidir. Çağımızda çok daha kıymetli, kısa yoldan köşeyi dönem mantığının egemen olduğu çağlarda bilimsel alanda çalışmak çok daha zahmetli, meşakkatli ama ürün açısından bir o kadar da kıymetlidir. Bilim ancak aşk ve tutku ile yapılabiliyor. Ona gönül vermek gerekiyor.'
 
'TÜRKİYE HAK ETTİĞİ YÜKSEKÖĞRETİM SİSTEMİNE KAVUŞACAK'
 
YÖK yapılanmasının ele alınması gerektiğini söyleyen Işık, şunları söyledi:
 
'Üniversiteler yapısının Türkiye'nin Yüksek Öğretiminin tekrar yapılandırılması konusudur. Bu artık Türkiye için kaçınılmaz noktada. Özellikle YÖK'ün 22-23 tane üniversiteye göre kurgulanmış bir yükseköğretim sisteminin artık bugün 180'e dayanan yapıyı kaldırmasının mümkün olmadığını biliyoruz. Türkiye'de ne zaman böyle bir tartışma olsa, Türkiye hızlı bir şekilde ideolojinin girdabına giriyor. Ülkenin geleceğine ışık tutacak bir üniversite reformu çıkarmak mümkün olmuyor. İnanıyorum ki önümüzdeki dönem Türkiye, ideolojinin girdabına girmeden kendisini ideolojik tartışmalara hapsetmeden bu konuyu tamamen bilimsel temel de sosyal ihtiyaçlar bağlamında ele alacak ve artık Türkiye hak ettiği yükseköğretim sistemine kavuşacak. Bu konuda hükümet olarak kararımız net açık ve önümüzdeki süreçte hayata geçireceğiz.'
 
Bakan Işık, konuşmasının ardından Türkiye Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen 'Genç Bilim İnsanları' ödül töreninde plaket takdim etti.
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.