TİKA Gazze'deki Osmanlı eserlerine sahip çıkıyor

TİKA Gazze'deki Osmanlı eserlerine sahip çıkıyor

Gazze'deki Osmanlı eserlerinden "Sultan Abdulhamid Çeşmesi" restore ediliyor

A+A-

Gazze'de Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı'nın (TİKA) finansmanıyla Osmanlı eserlerinden "Sultan Abdulhamid Çeşmesi" restore ediliyor.Gazze'deki Filistin Hükümeti Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı'nın isteği üzerine harekete geçen TİKA, çeşmenin restorasyonu için 40 bin dolar yardımda bulundu.

Turizm ve Tarihi Eserler Bakan Vekili Muhammed Hılle, "Bakanlık 2010'da çeşmenin restorasyonu için proje sundu ancak geçen Mart ayında çalışmalara başlandı. Gazze'deki Osmanlı dönemine ait tarihi mekanları ziyaret eden Türk heyeti söz konusu Osmanlı eserlerine büyük önem gösterdi. Heyet, Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı'ndan Osmanlı'ya ait tarihi eserlerin verilerini talep etti" dedi.

Gazze'deki Osmanlı mimarisine ve tarihi eserlerine en çok önem veren kurumlardan olan TİKA'nın bakanlıktan söz konusu tarihi eserlerin restorasyonu için projeler geliştirmesini istediğini belirten Hılle, şunları söyledi:

"II.Abdülhamid çeşmesinin restorasyonu için bakanlık Türkiye ile iletişime geçti. Restorasyon 2008'den bu yana bakanlığın gündemindeydi. 2010'da TİKA'yla proje üzerinde anlaşmaya varıldı. Geçen Mart ayında restorasyon çalışmalarına başlandı ve 2 hafta sonra çalışmaların bitmesi bekleniyor."

Çeşmenin restorasyonunun ardından Osmanlı'nın Gazze'deki anılarını canlandıracağını söyleyen Hılle, "Çeşmeden herkes yararlanabilecek. O dönemde olduğu gibi yoldan geçenlerin su ihtiyaçlarını gidermesine yardımcı olacak. Çeşmeden, yakınlarında açılan kuyudan gelen serin sular akacak. Medeniyeti ve tarihi olmayan bir devlet, vücut bulamaz. Bu eserler, mevcut Türkiye'nin tarihi mirasıdır" diye konuştu.

TİKA ve Turizm ve Tarihi Eserler Bakanlığı'nın işbirliğiyle restore edilen çeşmenin korunması için bakanlık tarafından görevli atanacak.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.