Terörden arındırılan Lice kırsalında doğa yürüyüşü yapıldı

Terörden arındırılan Lice kırsalında doğa yürüyüşü yapıldı

Diyarbakır'da terörden arındırılarak huzurun sağlandığı Lice ilçesi kırsalında, "Birkleyn Mağaraları Doğa Yürüyüşü" etkinliği yapıldı

A+A-

Güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarının ardından huzura kavuşan Lice kırsalı, doğaseverlerce keşfedilmeyi bekliyor.

Büyükşehir Belediyesince, ilçeden yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Diyarbakır-Bingöl kara yolunun Abalı mevkisinde Asur Kralları I. Tiglat-Pileser ve III. Salman Nassar'ın egemenliklerinin nişanesi olarak yaptırdıkları kabartma ve çivi yazıtlarının yer aldığı Birkleyn Mağaraları'nda doğa yürüyüşü gerçekleştirildi.

Vali Münir Karaloğlu, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar, Mağaracılık Federasyonu Başkanı Bülent Genç, AK Parti milletvekilleri Mehdi Eker ve Ebubekir Bal, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın, farklı kentlerden gelen amatör ve profesyonel sporcularla zorlu arazi şartlarında yürüyüş yaptı.

Beraberindekilerle mağaralarda incelemelerde bulunan Karaloğlu, burada AK Parti Diyarbakır Milletvekili Eker ile Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Korosu'nun Kürtçe seslendirdiği "Ay Dilberi" şarkısına eşlik etti.

Vali Karaloğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Diyarbakır'ı keşfetmeye devam ettiklerini söyledi.

"Maalesef Diyarbakır hem kültürel zenginlikleri hem tarihsel mirası hem doğal güzellikleriyle 40 yıldır perdelenen, üzeri örtülen bir şehir." diyen Karaloğlu, sağlanan huzur ve güven ortamında kentin bu değerlerini ortaya çıkarıp bütün insanlığın hizmetine sunma çabasında olduklarını belirtti.

"Bölgeye gelen herkesin bu mağarayı da gözü gibi koruması lazım"

Herkesi kente davet eden Karaloğlu, şöyle konuştu:

"Diyarbakır sizin 40 yıldır ekranlarda gördüğünüz o tozlu, puslu, gri, Diyarbakır değil, başka bir Diyarbakır var. Diyarbakır'a gelin, esas Diyarbakır'ı şimdi görün. İnsanlığa, bu huzur ve güven ortamında Diyarbakır'ı gelin hep birlikte keşfedelim diyoruz. Bütün gayretimiz, çabamız gerçek Diyarbakır'ı ortaya çıkarabilmek. 40 yıldır oluşturulan kötü imajı, algıyı yıkıp gerçek hazineyi ortaya çıkarabilme gayretimiz var."

"Diyarbakır-Bingöl kara yoluna 10 dakika yürüme mesafesinde bulunan Birkleyn Mağaraları'nın bulunduğu bölge hem dağcılık hem de mağaracılık konusunda dünyaya mal olabilecek nitelikte bir bölge." diyen Karaloğlu, yaptıkları etkinlikten sonra bölgenin daha çok bilineceğini ve ziyaretçilerin artacağını belirtti.

Karaloğlu, mağaralarla ilgili Antik Dönem'den kalan çok sayıda efsanenin olduğuna işaret ederek, bunlardan birinin Pers seferine çıkan Büyük İskender'in ordusunu bir müddet söz konusu mağaralarda dinlendirdiği olduğunu aktardı.

Duvarlarında Asurlar Dönemi'nden kalma rölyefler ve kitabeler bulunan mağaranın Kültür ve Turizm Bakanlığınca Arkeolojik Sit Alanı ilan edildiğini ifade eden Karaloğlu, "Onun için bölgeye gelen herkesin bu mağarayı da gözü gibi koruması lazım. Başımıza dert bir eli silahlılar, bir eli kazmalılar (defineciler) var. Buraları ikisinden de korumak lazım. İkisi de medeniyet düşmanı. Buraları korumadan bir değere dönüştüremeyiz." dedi.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.