Tarihi rekor! Avrupa'ya teleferik farkı

Tarihi rekor! Avrupa'ya teleferik farkı

Ordu'da kurulan teleferik Avrupa'daki emsalleri içerisinde tarihi bir rekora imza attı.

A+A-

Ordu'da 530 metre yükseklikteki Boztepe'ye kent merkezinden ulaşımı kolaylaştırmak için 2.5 yıl önce yapılan teleferik, faaliyete geçtiği günden itibaren yaklaşık 1.8 milyon yolcu taşıyarak rekor kırdı.

Ordu Belediye Başkanı CHP'li Seyit Torun, 2.5 yıl önce 530 metre yükseklikteki Boztepe'ye kent merkezi ile ulaşımı kolaylaştırmak için 2 bin 350 metrelik mesafeye kurulan 21 kabinli teleferiğin kentin gelişmesine büyük katkı sağladığını söyledi. 9 milyon liraya mal olan teleferik istasyonu kurulduktan sonra kenti ziyaret eden ve kentte konaklayan turist sayısının önemli ölçüde arttığına dikkat çeken Başkan Torun, "Daha önceki yıllarda tur otobüsleri Karadeniz gezisine çıkıp Ordu'yu ziyaret ettikten sonra konaklamadan gidiyordu. Şimdi ise turlar Ordu'da konaklıyor, teleferikle Boztepe'ye çıkıyor, kentimizi geziyor. Teleferiğin turizme katkısı ortada" dedi.

Teleferiğin hizmete girdiği günden bu yana kullanım süresi açısından Avrupa'daki emsalleri içerisinde tarihi bir rekora imza attığını ileri süren Başkan Torun, "Bu zamana kadar teleferiğimiz 1 milyon 800 bin 30 kişi taşıyarak rekor kırdı. Teleferik hattımız Avrupa'daki emsalleri içerisinde, açılışından bu yana toplam 10 bin 241 saat çalışarak yeni bir rekora daha imza attı. Bu veriler bizleri önemli ölçüde mutlu ediyor. Artık Ordu'muzu yurt içi ve yurt dışından herkes yakından tanıyor ve takip ediyor" diye konuştu.

Haber7