1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tarihi Kentler Birliği köylere el atacak
Tarihi Kentler Birliği köylere el atacak

Tarihi Kentler Birliği köylere el atacak

Tarihi Kentler Birliği Başkanı Yılmaz, kentsel yerleşimdeki planlama kadar köylerdeki inşaat endüstrisinin köyleri istila edişi ile ilgili de mücadele edilmesi gerektiğini söyledi.

A+A-
Yılmaz, "Köylerde o güzelim ahşap binalar yok ediliyor, bunun önüne geçilmeli" dedi.
 
Karadeniz'in tarihi kentleri, Tokat Belediyesi'nin ev sahipliğinde buluştu. Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nde düzenlenen toplantıda 17 ilden belediye başkan ve temsilcileri, vali ve kaymakamları, sivil örgütleri, meslek odaları, kanaat önderleri ilk defa Tarihi Kentler Birliği'nin Karadeniz Bölge Toplantısı'nda bir araya geldi. 'Doğa ve Kültür Öncelikli Ekonomik Kalkınmada Rotalar' başlıklı bölge toplantısı, Karabük ve Rize'de yaptığı örnek çalışmalarla kültürel rotaların hazırlanmasına öncülük eden Merkez Valisi Nurullah Çakır'ın moderatörlüğünde yapıldı. Karadeniz kıyı şeridi ile iç kesimlerinin entegrasyonunun ve kentlerin ortaklık kurmasının sağlanması, doğa ve kültür öncelikli bütüncül koruma yaklaşımlarının geliştirilmesi hedeflendiği toplantının açılış konuşmasını Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu yaptı. Başkan Eroğlu, Tokat'ın tarihi yapısı ve önemine değindi.
 
ANADOLU'YA TOKAT'TAN MESAJ
 
Kadim Anadolu'ya Tokat'tan bir mesaj verildiğini ifade eden Başkan Eroğlu, 'Biz bu mesajı iyi algılıyor ve buradan ortak akılda ortak çalışmalarla korumacılıkta kat edilen mesafenin duraksamadan devam edeceğini özellikle altını çizerek vurgulamak istiyorum. Bugün biz burada bir iradeyi ortaya koyuyoruz. Bu irade bölgenin kültürel ve doğal varlıklarının yasal çerçevede bir bütünlük içerisinde korunması. Bölgenin ekonomik ve gelişme sağlayacak birçok açılımın saptanması ve tanıtılması. Bölgenin geleceğine yönelik bir vizyon geliştirilmesi, temel değerlerin ortaya konulması ve bu sürece yönelik kararların alınması' dedi.
 
'AHŞAP BİNALAR YOK EDİLİYOR'
 
Tarihi Kentler Birliği ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 1965'ten başlayan, 2000'li yılların sonuna kadar geçen 35 yıl içerisinde köylerin boşaldığını belirterek şöyle konuştu: 'Köylerimizdeki yerleşik nüfusun, ülke nüfusunun yüzde 30'u köylerde kaldı, yüzde 70'i şehirlere geldi. Bu da ister istemez şehirlerimizi çirkinleştirdi. Köylerde de terk edilmiş güzelim ahşap ata mirası olan mimari doku betonlaşıyor. Köylerde o güzelim ahşap binalar yok ediliyor. Görgüsüzce yarım yalak tuğla beton köy evleri yapılıyor. Biz Samsun'da bunu iş edindik kendimize. Yani kentsel yerleşimdeki planlamaya kadar köylerdeki inşaat endüstrisinin köyleri istila edişi ile ilgili olayda mücadele etmemiz gerektiğini düşünüyoruz.'
 
'ZİYARET İÇİN SEBEP BULUNMALI'
 
Son olarak konuşma yapan Tokat Valisi Cevdet Can ise Tokat'ın tarihi potansiyeline değinerek, 'Bu şehrin 900 yıllık geçmişinde kendi medeniyetimize ait '900 adım' sloganı güzel konulmuş. Ben de diyorum ki şehirleri ziyaret etmek için mutlaka sebepler bulunmalı. Kimliğimiz kentimiz, geleceğimiz ve ülkemiz olarak devam ettirebilir. Bunu böyle uygulamak lazım' ifadelerini kullandı.
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.