1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tahran'da "Uluslararası Müslüman Öğrenciler Kur'an Yarışması
Tahran'da "Uluslararası Müslüman Öğrenciler Kur'an Yarışması

Tahran'da "Uluslararası Müslüman Öğrenciler Kur'an Yarışması

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Müslümanların mevcut sorunlardan kurtulmalarının tek yolunun “Kur'an-ı Kerim'e yöneliş"le mümkün olduğunu söyledi.

A+A-

Ruhani, başkent Tahran’da düzenlenen “5. Uluslararası Müslüman Öğrenciler Kuran Yarışması”nın açılışında yaptığı konuşmada, “Biz Müslümanların tek kurtuluş yolu Kur'an’a yönelmektir. Kur'an’dan ayrıldığımız andan itibaren geri kaldık ve ilerleme kaydedemedik. Oysa ki daha ilk asırlarda ilim kapılarını aralayan, en büyük insanlık medeniyetlerini inşa eden biz Müslümanlar değil miydik?” ifadesini kullandı.

“Genç neslin, üniversite öğrencilerinin Kur'an'la samimiyetinin çok daha fazla önem arz ettiğini" dile getiren Ruhani, “Kur'an-ı Kerim’den doğru bir şekilde faydalanmalıyız. Akademisyenlerimiz, öğretim görevlilerimiz, araştırmacılarımız, öğrencilerimiz Kur'an-ı Kerim’den yararlanmalıdır. Bugün her zamankinden daha fazla birlik, ilim, kalkınma, özgüven ve direnişe ihtiyacımız var ve tüm bunları ancak Kur'an-i Kerim bize öğretebilir” diye konuştu.

İslam ülkelerinin, Müslümanların yaşadığı sıkıntıların, Kur'an’ı Kerim’den uzaklaşmaktan kaynaklandığını vurgulayan Ruhani, şöyle devam etti:

“Günümüz dünyasında nasıl oluyor da başkaları biz Müslümanların kaderini belirleme hakkını kendilerinde görüyorlar? İslam topraklarında çizmelilerin işi ne ve neden İslam dünyası adına bunlar karar alıyorlar? İslam dünyasının geleceği ve menfaatleri neden başkalarının inisiyatifine bırakılıyor? Bizler Kur'an-ı Kerim’e sığınarak, onu anlayarak ve hayata geçirerek tüm bunların önüne geçebiliriz, zira Kur'an aynı zamanda bir siyaset kitabıdır da. Eğer birlik ve öz güven, Müslümanlara tekrar kazandırılır ve İslam kimliğine dönüş yapılırsa, İslam ülkelerinin geleceğini bugünden daha iyi bir şekilde yapılandırabiliriz.

Rabiu'l-evvel ayındayız. Hazreti Peygamberin kutlu doğumuna yaklaştığımız bugünlerde Kur'an-ı Kerim’in tüm Müslümanlar arasında bir bağ olması, Kur'an’ı doğru anlamamız ve ondan doğru faydalanmamızdan daha güzel ne olabilir.”

Tahran’da 4 Ocak’a kadar devam edecek “5. Uluslararası Müslüman Öğrenciler Kur'an Yarışması”da, “hafızlık” ve “kıraat” dalında, 47 ülkeden 66 öğrenci katılıyor.

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.