1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Tabiata 81 bin 500 kuş salınacak
Tabiata 81 bin 500 kuş salınacak

Tabiata 81 bin 500 kuş salınacak

Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 81 bin 500 kanatlı yaban hayvanı doğaya salacak.

A+A-

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürlüğü, 81 bin 500 kanatlı yaban hayvanı tabiata salacak.

Bakanlıktan alınan bilgiye göre, Türkiye'de, keklik ve sülün üretim istasyonu Malatya, Kahramanmaraş, Gaziantep, Yozgat, Afyonkarahisar, Samsun ile İstanbul'da bulunuyor. Samsun ve İstanbul'daki istasyonlarda sadece sülün üretiliyor. Bu 7 ildeki üretme istasyonlarında sürdürülen çalışmalarla 2001'den günümüze kadar toplam 424 bin 243 keklik ve sülün üretilerek tabiata bırakıldı.

Yaban hayvanlarını tabi yaşam ortamlarında koruyan ve üretme istasyonlarında ürettiği kanatlı yaban hayvanlarını uygun habitatlara salarak popülasyonlarını destekleyen Bakanlık, toplam üretim kapasiteleri 67 bin olan bu istasyonlarda yürüttüğü çalışmalar neticesinde 2013'te bunu aşarak, 88 bin 400 keklik ve sülün üretti ve tabiata saldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, yaban hayatı üzerindeki baskıyı azaltmak ve kanatlı yaban hayvanı popülasyonunu desteklemek amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini belirterek, kurdukları üretme istasyonlarında ürettikleri kanatlı yaban hayvanlarını tabiata saldıklarını anımsattı.

Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesi üretme istasyonunda kınalı kekliğin yanı sıra çil keklik üretimine de başladıklarını ifade eden Eroğlu, "Yıl sonuna kadar ülke genelinde 20 bini sülün olmak üzere 81 bin 500 kanatlı yaban hayvanı üretimi gerçekleştirerek tabii ortamlarıyla buluşturmayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı.

"HAYVANLARIMIZA SAHİP ÇIKMAK İNSANİ SORUMLULUĞUMUZ"

Bilinçsiz ve aşırı tarım ilacı kullanılması neticesinde kanatlı yaban hayvanlarının yaşam alanlarının bozulduğunun altını çizen Eroğlu, "Bilinçsiz ve kaçak avlanma sonucunda kanatlı yaban hayvanlarının popülasyonlarında önemli azalmalar görüldü, bazı türlerin nesli tehdit altına girdi" dedi.

Eroğlu, "Bakanlık olarak hayvanlarımızı korumak için var gücümüzle çalışıyoruz. Vatandaşlarımızın da çalışmalarımıza katkı sağlaması ile daha çok yol alacağımıza inanıyoruz. Hayvanlarımıza sahip çıkmak insani sorumluluğumuz olmasının yanı sıra ülkemizin biyolojik çeşitliliğini korumak bakımından da önemli bir vecibemizdir" değerlendirmesinde bulundu.

TRT Haber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.