Suudi Arabistan, 1 milyon Filistinlinin Hac ve Umre yapmasını durdurdu

Suudi Arabistan, 1 milyon Filistinlinin Hac ve Umre yapmasını durdurdu

Suudi Arabistan, 1 milyon Müslüman'ın hacca gitmesini engelledi

A+A-

Suudi Arabistan ve İsrail hükümetleri arasında diplomatik ilişki olmadığı için İsrail ve Filistinde'ki Müslümanlar 1978 yılından beri zamanın Ürdün Kralı Hüseyin'in kararı ile hac görevlerini yerine getirmek için önce Ürdün'e gidip geçici Ürdün pasaportu aldıktan sonra hac ve umre görevlerini yerine getirmek için Arabistan'a giriş yapabiliyorlardı.

1 MİLYON FİLİSTİNLİYE ENGEL

Ürdün Hac Komitesi Başkanı Salim Shalata, Arabistan hükümetinin Kasım ayında aldığı karar doğrultusundan bundan sonra hacı adaylarının ve umre yapmak isteyenlerin geçici Ürdün pasaportlarını kabul etmeme kararı aldığını söyledi. Salim Salah, Batı Kudüs, Gazze Şeridi ve Batı kanadında bulunan yaklaşık bir milyon Müslüman'ın hacca gitmesinin engellendiğini söyledi.

ÜRDÜN, ARABİSTAN'LA İLETİŞİME GEÇTİ

Ürdün İslami ilişkiler ve kutsal yerler bakanlığı ise bir milyon Müslüman'ın hac yapmasına engel olan kararın kaldırılması için Arabistanlı yetkililer ile iletişime geçtiklerini ama şuana kadar herhangi bir çözüm bulunamadığını söyledi.

ÜRDÜN-İSRAİL İLİŞKİLERİ

Ürdünlü bazı yetkililer, İsrail'in Arabistan'ı açık bir şekilde eleştirmediğini ve Suudi yetkililerin Ürdün pasaportu kullanan İsrail vatandaşlarının, iki ülke arasında günden güne büyüyen diplomatik büyümeden dolayı, bundan sonra kendi pasaportları ile ülkeye giriş yapma ihtimalini incelemek için böyle bir aldıklarını düşündüklerini söyledi. aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.