1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Suriyeli sayısı bir milyonu aşınca devlet 2 dile geçti
Suriyeli sayısı bir milyonu aşınca devlet 2 dile geçti

Suriyeli sayısı bir milyonu aşınca devlet 2 dile geçti

Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısı bir milyonun üzerine çıkınca devlet, hastalıklarla mücadelede çift dil kullanmaya başladı.

A+A-
Özellikle Türkiye’nin güney illerinde görülen şark çıbanı hastalığına karşı alınacak tedbirler için 700 bin bilgilendirici broşür hazırlayan Sağlık Bakanlığı, bunun 500 binini Arapça bastıracak. Arapça broşürler 81 ile gönderilecek. Bakanlığın gerekçesi ise Suriyeli mültecilerin Edirne’den Kars’a kadar tüm Türkiye’ye yayılma ve onlara bu yolla ulaşma ihtimali.
 
Türkiye’deki Suriyeli mülteci sayısı bir milyonun üzerine çıkınca devlet artık hastalıklarla mücadelede çift dil kullanmaya başladı. Özellikle Türkiye’nin güney illerinde görülen şark çıbanı hastalığına karşı alınacak tedbirler için 700 bin bilgilendirici broşür hazırlayan Sağlık Bakanlığı, bunun 500 binini Arapça bastıracak. Arapça broşürler 81 ile gönderilecek. Bakanlığın gerekçesi ise Suriyeli mültecilerin Edirne’den Kars’a kadar tüm Türkiye’ye yayılma ihtimali ve onlara bu yolla ulaşma. Devlet bu süreçte İstanbul’da 5 bin Türkçe, 30 bin Arapça, Ankara’da bin Türkçe, 12 bin Arapça, İzmir’de de 2 bin Türkçe 10 bin Arapça broşür bastıracak. Diğer yandan Şanlıurfa’da 95 bin, Antep’te 35 bin, Hatay’da 30 bin, Kilis’te 20 bin, Osmaniye’de 17 bin, Kahramanmaraş’ta 15 bin, Konya’da 10 bin, Malatya’da 10 bin, Kayseri’de 5 bin broşür dağıtılacak. Savaş öncesi Suriye’de 3-4 bin olan vaka sayısı 100 bini geçti. Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda açıkladığı rakama göre, Türkiye’de kamplarda kalan 2 binin üzerinde kişide bu hastalık var. Türkiye’de kamplarda 218 bin Suriyeli kalıyor. Geri kalan 800 bin kişinin durumu ise bilinmiyor.
 
Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nca basılacak 700 bin broşürde şark çıbanı hastalığı tanıtılacak ve önlemler anlatılacak. Broşürler ihale yoluyla bir firmaya bastırılacak. Broşürdeki her türlü bilgi Halk Sağlığı Kurumu tarafından hazırlanacak. Bakanlık hastalığın özellikle Suriyelilerde görülmesinden dolayı broşürlerin 500 binini Arapça bastıracak. Türkiye’nin tamamına dağıtılacak. Özellikle Suriyelilerin tüm ülkeye yayılma ihtimalini göz önünde bulunduran bakanlık, illere en az 1000 Arapça broşür gönderecek. Bir tür parazit hastalığı olan şark çıbanının kansızlık, iç organlarda büyüme, kemik iliği tutulumu ve solunum yetmezliği gibi belirtileri bulunuyor ve ölümcül olabiliyor. Tedavisinde kullanılan ‘glucantin’ ise Suriye’de bulunamıyor. Hatta savaş sürecinde ilaca ulaşılamayınca Halep’te hiçbir etkisi olmayan ilacın sahtesi yapılıp, yüzde 50 daha ucuz fiyatla piyasaya sürüldü. Türkiye’de ise 2005 ve 2010’da sadece birer şark çıbanı vakası görüldü.
 
Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.