1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şuradan Avrupa'ya: İslam karşıtlığında duyarlı ol!
Şuradan Avrupa'ya: İslam karşıtlığında duyarlı ol!

Şuradan Avrupa'ya: İslam karşıtlığında duyarlı ol!

Avrupa ülkelerine, İslam karşıtlığı ve ırkçılık konusunda daha duyarlı olmaları çağrısı yapıldı

A+A-
Avrasya İslam Şurası Sekreteryası'nın organizatörlüğünde Belçika'nın başkenti Brüksel yakınlarındaki Genval kasabasında gerçekleştirilen Avrupa Müslümanları Buluşması'nın sonuç bildirgesi yayımlandı. 
 
Avrupa'da yükselen ırkçılık ve İslam karşıtlığına göz yumulmaması istenen bildirgede, "İslam düşmanlığı ve ırkçılık gibi Müslümanların günlük hayatta karşılaştıkları sorunlara ilişkin resmi makamlar daha duyarlı davranmaya davet edilmeli ve İslam karşıtı ırkçılığın bir insanlık suçu olduğunun kamuoyu tarafından da kabul edilmesi için çalışmalar yapılmalıdır" denildi.
 
Bildirgede, Avrupa'da İslami kurumların güçlendirilmesi ve yasal zemine kavuşturulması, İslam'ın Avrupa'daki kökleri üzerinde bilimsel araştırmalar yapılması, dini eğitim kurumlarının güçlendirilmesi ve ortak müfredat hazırlanması, dini bayramlarda takvim ihtilafına son verilmesi, kurban kesimi ve helal gıda konusunda yasal engellerle mücadele gibi unsurlara yer verildi.
 
Avrupalı Müslümanlar, toplantının bir benzerinin, İslam'ı resmen tanımasının 100. yılına denk gelen 2016'da Hırvatistan'da düzenlemeyi kararlaştırdı.
 
Avrupa Müslümanları Buluşması'na, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Belçika Müslümanları Temsil Kurumu Başkanı Nureddin İsmaili, Bosna Hersek Reisul Uleması Hüseyin Efendi Kavazoviç, Hırvatistan İslam Birliği Başkanı ve Başmüftü Aziz Hasanoviç, Fransa İslami Organizasyonlar Başkanı Amar Lasfar, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Terneva, Makedonya İslam Birliği Başkanı Süleyman Efendi Recebi, Karadağ İslam Meşihatı Başkanı Rifat Feyziç, Slovenya Müftüsü Nedzad Grabus, Polonya Müftüsü Tomas Miskiyeviç, Danimarka Müslümanlar Birliği Genel Sekreteri Abdülhamit Henriksen, KKTC Din İşleri Başkanı Talip Atalay ile Avrupa ülkelerinden din alimleri ve akademisyenler katıldı.
 
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.