Somuncu Baba beyaz perdeye aktarıldı!

Somuncu Baba beyaz perdeye aktarıldı!

Daha önce “Yunus Emre Aşkın Sesi” ve "Mevlana Aşkın Dansı” gibi filmleri çeken Yönetmen Kürşat Kızbaz, yeni filminde Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemi mutasavvıf ve alimlerinden Somuncu Baba'nın hayat hikayesini beyaz perdeye aktardı.

A+A-

Osmanlı Devleti'nin kuruluş dönemi mutasavvıf ve alimlerinden Şeyh Hamid-i Veli'nin (Somuncu Baba) hayat hikayesi beyaz perdeye taşındı. Daha önce "Mevlana Aşkın Dansı" ve "Yunus Emre Aşkın Sesi" filmleri ile uluslararası alanda ödüller kazanan yönetmen Kürşat Kızbaz tarafından çekilen "Somuncu Baba Aşkın Sırrı" iki yıllık hazırlık ve çekim süreci sonunda tamamlandı.

YOĞUN ARAŞTIRMA YAPILDI

Filmiyle ilgili bilgi veren yönetmen Kızbaz senaryonun 6 aylık yoğun bir araştırma ve çalışma sonucunda oluşturulduğunu söyledi. Kızbaz, on yıllarca süren serüven sonunda Somuncu Baba'nın sırlarla dolu hayatını filme taşıdığını ifade etti. Aksaray'ın tarihi yapıları içinde çekimleri tamamlanan filmin başrolünde, Furkan Palalı'nın rol aldığını söyleyen Kızbaz, şu bilgileri verdi: "Somuncu Baba Aşkın Sırrı", genç bir dervişin ilahi aşkı arayışını ve bu uğurdaki zorlu mücadelesini, epik bir dil ve anlatımla sevda, ayrılık, sabır ve tevazu gibi temalar üzerinden işliyor. Aynı zamanda Somuncu Baba'nın aşkı arama yolunda Hicaz'dan Şam'a ve Bursa'dan Aksaray'a uzanan hikayesiyle bir yol filmi olma özelliği taşıyor. Film 2015'in son aylarında vizyona merhaba diyecek."

4 MEVSİME YAYILDI

Kürşat Kızbaz, çekimlerin 13'üncü yüzyıldan kalma tarihi bölgelerde gerçekleştiğini ve dört mevsime yayıldığını söyledi. Kızbaz Bursa'da yaşadığı yıllarda Ulu Cami'- nin açılışında ilk hutbeyi verdiği bilinen Şeyh Hamid-i Veli'nin cami inşaatında çalışan işçilere ekmek dağıttığı görüntüler için özel olarak bir film platosu kurulduğunu da söyledi.

MEMATİ, YILDIRIM BAYEZİD OLDU

Kurtlar Vadisi dizisindeki "Memati" rolüyle büyük başarı kazanan oyuncu Gürkan Uygun'un Yıldırım Bayezid'i canlandıracağı filmde ayrıca Altan Gördüm, Sinan Albayrak, Tuvana Türkay, Ali Sürmeli, Emin Olcay, Yunus Emre Yıldırımer, Serdar Yeğin ve Kenan Bal gibi isimler rol alıyor. Projeye, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı destek verirken, TRT de yayın ve tanıtım ortağı olarak katkıda bulunacak.

ahaber

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.