Sinüzitte iyi geldiği düşünülen bazı bitkiler tehlike oluşturabilir!

Sinüzitte iyi geldiği düşünülen bazı bitkiler tehlike oluşturabilir!

Memorial Şişli Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Prof. Dr. Sami Katırcıoğlu, halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülüp uygulanan bazı yöntemlerin hayati birtakım sonuçlara neden olduğunu söyledi.

A+A-

Katırcıoğlu, “Sinüzite iyi geldiği düşünülen birtakım bitkiler buruna sıkılmamalıdır. Aksi takdirde kullanılan bitki, burnun arkasından alt solunum yoluna doğru akarsa bir gırtlak ödemine neden olarak hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilmektedir.” dedi.

Prof. Dr. Sami Katırcıoğlu, sinüzit ve tedavisi hakkında bilgi verdi. Sinüslerin, kafa kemikleri içinde yerleşen ve ağızları burun boşluğuna açılan havalı boşlukları olduğunu söyleyen Katırcıoğlu, “Normal bir nefes aldığımızda burnumuzdan giren hava akciğerimize gider, akciğerden dönen hava sinüslerde dolaşır ve biz ikinci nefesimizi alırız. Bu havalanma esnasında sinüslerin iki küçük kapısı tıkanır ve bu kapıları herhangi bir sebeple tıkayan bir durum sinüzit hastalığına sebep olmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Sinüzitin belirtilerinin kişiden kişiye göre değiştiğini belirten Katırcıoğlu, “Genelde insanlar baş veya yüz bölgesi ağrıdığında bu durumun sinüzite işaret ettiğini düşünmektedirler ancak sinüzit hastalığının en az rastlanan belirtisi ağrı, hastalar arasında yüzde 5 oranında görülmektedir. Sinüzitte daha ön planda olan şikayetler ise, burunda tıkanıklık ve akıntı, sesteki bozulma ve yüzde dolgunluk hissidir. Hastalığın belirtileri kişiden kişiye göre değişmektedir.” diye konuştu.

Kronik sinüzitin cerrahi yöntemle ile tedavi edildiğini aktaran Katırcıoğlu, şunları kaydetti: “Sinüzitin dışında nezle, burun polipleri, burun bölmesi eğrilikleri, burun içinde yer alan bir tümör ve alerjik nezleler de sık görülen vakalardır. Bu tip hastalarda burun içi mukozası sürekli şiştiğinden hapşırma ve burun akıntısı nedeniyle sinüslerden bir ya da ikisinin deliğinin kapanması bir sinüzit tablosunun ortaya çıkması anlamına gelmektedir.”

Islak saç ile dışarı çıkmanın ve uyumanın sinüzite etkilerinin çok fazla olduğunu söyleyen Katırcıoğlu, “Burnunda alerjisi veya polipleri olan veya alerjiye bağlı burun etleri büyüyen kişiler ıslak saçla dışarı çıktığında bu kişinin burun mukozası sıcak-soğuk değişimi esnasında alerjik olarak şişeceğinden ve sinüslerin delikleri kolayca kapanacağından sinüzit olma riski artmaktadır. Sinüziti olan kişinin kısa saçlı olması bu riski ortadan kaldırmamaktadır. Bu, sıcak-soğuk değişimi ile ilgili bir problemdir ve herkeste görülebilir fakat genel olarak burunda bunu kolaylaştırabilecek bir yatkınlık veya hastalık olması gerekmektedir.” şeklinde konuştu.

Halk arasında sinüzite iyi geleceği düşünülüp uygulanan birtakım yöntemlerin hayati birtakım sonuçlara neden olduğunu vurgulayan Katırcıoğlu, şöyle devam etti: “Sinüzite iyi geldiği düşünülen birtakım bitkiler buruna sıkılmamalıdır. Aksi takdirde kullanılan bitki, burnun arkasından alt solunum yoluna doğru akarsa bir gırtlak ödemine neden olarak hastanın hayatını kaybetmesine sebep olabilmektedir. Bunun dışında burun süratli sümkürülmemelidir. Çok şiddetli sümkürmelerde burundaki enfeksiyon kulağa gidebilmektedir. Bu durum ise orta kulak iltihabı ile sonuçlanabilmektedir.”

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.