Sintine atığı insan sağlığını tehdit ediyor

Sintine atığı insan sağlığını tehdit ediyor

Muğla'nın birçok tatil bölgesinde sintine atığının denizlere boşaltılması, deniz yaşamı ve insan sağlığını tehdit ediyor.

Güllük, Sıralık mevkii, Ören ve Bodrum İçmeler'de vatandaşlar, denize gelişi güzel bırakılan atıklar ile ilgili çözüm bekliyor.

Sintine nedir?

Sintine, bir teknenin su hattı altında kalan iç kısmına verilen isimdir. Geminin makine ve kazanlarının bulunduğu kısmın zemininin ve ambar güvertesinin altında kalır. Gemi içinde sızan sularla, makine ve kazan dairelerinden akan yağların depolandığı en altta kalan kısma sintine bölgesi denir. Tüm pis giderler sintine adı verilen bölgeden bir pompa yardımı ile tanka toplanır. Toplanan bu giderler, limanlarda bekleyen bu işi yapan şileplere boşaltılır. Kimyasal ve fiziksel yöntemler ile tabakalara ayrılan sintine suları daha sonra arıtılır ve mikroplardan, pisliklerden arınmış olarak yeniden denize bırakılır. Katı olan pislik parçaları genellikle yakılarak yok edilir. Sintine pompası aracılığı ile toplanan tüm atıklar tamamen temizlenir ve gördükleri kimyasal işlemlerden sonra tamamen arınmış bir şekilde denize dökülürler.

Sintine sularının olduğu gibi denize bırakılması kanunlarca yasaktır ve gemiler bu kuralı çiğnerlerse liman tarafından bağlanarak para cezasına çarptırılırlar. Ne zaman ki her şey arındırılır, temizlenir işte o zaman denize bırakılmasına müsaade edilebilir.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.