Sineklerden Kovid-19 bulaşır mı?

Sineklerden Kovid-19 bulaşır mı?

Halk arasında sivrisinek ve sineğin Kovid-19 taşıyarak insanlara bulaştırabileceği üzerine büyük bir endişe var.

A+A-

Pekin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nde bir araştırmacı olan Wang Liping'e göre, sivrisinekler ve sinekler, Coronavirus'ü bulaştırmak için biyolojik bir temele sahip değiller.

Liping, dünya çapında Covid-19 bulaşmasına sivrisinek ve sineklerin neden olduğunu gösteren hiçbir kanıtın bulunmadığını söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü de (WHO), yeni tip Coronavirus'ün sivrisinek ısırığı yoluyla bulaşamayacağını da açıklığa kavuşturmuştu.

WHO'nun web sitesinde "Bugüne kadar, yeni tip Coronavirus'ün sivrisinekler tarafından bulaşabileceğini gösteren hiçbir bilgi veya kanıt yok." bilgisi yer alıyor.

Uzmanlar, Coronavirus'ün öncelikle "Enfekte bir kişi öksürdüğünde veya hapşırdığında oluşan damlacıklar ile burundan tükürük damlacıkları veya akıntı damlacıkları yoluyla" solunumla yayılan bir virüs olduğuna dikkat çekiyor.

Florida Hillsborough ilçesindeki Sivrisinek Yönetim Hizmetleri direktörü RJ Montgomery de "Bugün itibariyle bir sivrisineğin, Covid-19'u herhangi bir kişiden başka bir kişiye yaydığını gösteren hiçbir bilimsel kanıt yok." diyor.

WHO, virüsten korunmak için ellerin sık sık sabun ve su ile yıkanmasını, yakın temastan kaçınılmasını ve maske takılmasının öneriyor.

İLKHA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.