1. HABERLER

  2. TOPLUM

  3. Şifayı Türkiye'de buldu
Şifayı Türkiye'de buldu

Şifayı Türkiye'de buldu

Doğuştan duymayan 26 aylık bebek, Amerikalı hekimlerin önerisi üzerine Türkiye'de yapılan ameliyatla sağlığına kavuştu.

A+A-

ABD'de yaşayan Amerikalı anne ile Türk babanın işitme engelli dünyaya gelen bebeği, doktorlarının önerisi üzerine Türkiye'de yapılan "beyin sapı implantı" ameliyatı sayesinde artık seslere tepki veriyor.

Türkiye'de sağlığına kavuşan Aylin Rose Ramelow'un doktoru Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak-Burun-Boğaz (KBB) Anabilm Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Levent Sennaroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hastada doğuştan işitme kaybı bulunduğunu, işitme sinirlerinin de radyolojik sistemle görülemeyecek kadar ince olduğunu belirterek, bunun genetik bozukluktan kaynaklandığını söyledi.

Doğuştan işitme kayıplarının büyük kısmının iç kulaktaki tüycüklerin bulunmamasına bağlı olduğunu anlatan Sennaroğlu, işitme siniri olmadığı durumlarda ise iç kulağa yerleştirilen implanttan başarılı sonuçlar elde edilemediğini belirtti.

Bu durumda beyin sapı implantı yerleştirilmesi gerektiğini ifade eden Sennaroğlu, söz konusu ameliyatın 2006'dan beri Türkiye'de çocuklarda uygulanmaya başlandığını anımsattı.

Prof. Dr. Sennaroğlu, "Dünyada bu ameliyatta Türkiye başarılı olarak gösteriliyor. Yaklaşık 75 hastaya uygulandı. Operasyon sonrasında çok güzel konuşan hastalarımız var" dedi.

"Sese ilk tepkiyi verdi"

Aylin Rose'un operasyon sonrasında duymaya başladığını bildiren Sennaroğlu, implant hayati merkezlere çok yakın bulunduğu ve bir anda sesin tam duyulmasıyla aşırı uyarıya bağlı tepki olabileceği için yavaş yavaş ilerleme gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Sennaroğlu, hastanın ilk olarak zil sesine tepki verdiğini ve zamanla tüm sesleri algılayacağını vurgulayarak, yerleştirilen cihazların ömür boyu hasta tarafından kullanılacağını anlattı.

"Çocuğumun sağlığını Türk hekimlerine borçluyuz"

Anne Hoily Ramelow da ABD'de bu ameliyat için Türkiye'nin adres gösterildiğini belirterek, "Burayı araştırdık ve hocalarımla temas kurduk. Çok mutluyum. Bebeğim duyacak ve konuşacak. Bir gün bana 'anne' diyecek. O günü sabırsızlıkla bekliyorum" ifadesini kullandı.

Türk hekimlere çok teşekkür eden anne Ramelow, "Çocuğumun sağlığını ve mutluluğumuzu Türk hekimlerine borçluyuz. Onlara, çok güveniyoruz, minnettarız" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.