1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Şifa Bint Abdullah'tan çağın hastalıklarına şifa
Şifa Bint Abdullah'tan çağın hastalıklarına şifa

Şifa Bint Abdullah'tan çağın hastalıklarına şifa

Siyer Araştırmaları Merkezi'nin başlattığı 82 İl 82 Sahabî projesinin, 79. programı Sinop, Durağan'da büyük bir katılım ile gerçekleşti.

A+A-

 "Hz. Ömer Gibi Bir Hanım Şifa Bint Abdullah" başlığında yapılan programın ev sahipliliğini Durağan Müftülüğü yaptı.  Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından İlçe Müftüsü Safi Çınar bir selamlama konuşması yaparak, çevre il ve ilçelerden programa katılanları kutladı ve Siyer Araştırmaları Merkezi'ne bu önemli ve güzel projesinden dolayı teşekkür etti.

NEDEN SİNOP İÇİN HZ. ŞİFA SEÇİLDİ?
 
Daha sonra kürsüye Siyer Araştırmaları Merkezi kurucusu Muhammed Emin Yıldırım Hoca davet edildi. Yıldırım, projeden kısaca bahsettikten sonra, Sinop için neden Şifa bint Abdullah'ın seçildiğine değindi. Yıldırım dedi ki: "82 İl 82 Sahabî projesinde, Sahabî efendilerimiz belirlenirken bazı kriterlere bağlı olarak seçimler yapıldı. Böyle bir projede kesin Şifa bint Abdullah anlatılmalıydı, çünkü çok önemli bir isimdi. Nerede anlatılmalı diye düşünürken, hanımların aktif olarak hayatın içerisinde yer aldıkları, ülkemizin en mutlu ilinde, Asrı Saadet'in en bahtiyar hanımlarından biri olan Şifa validemiz, gündem edilmeli dedik ve böylece burası için onu belirledik..."
 
DİRAYET, MAHARET, CELADET, LİYAKAT ve EMNİYET
 
Hz. Şifa bint Abdullah'ın, Asrı Saadet'te çok yönlü bir hanım olduğunu belirten Muhammed Emin Hoca, onun Suffa Mektebi'nin ilk yazı muallimi olduğunu, ilk mühtesib olduğunu, ilk hattat olduğunu, sayılı doktor ve hemşirelerden biri olduğunu söyledi. Sonra sözlerini şöyle devam ettirdi: "Şifa bint Abdullah der demez; hemen karşımıza beş temel kavramı çıkar. Bunlar: Dirayet, Maharet, Celadet, Liyakat ve Emniyet'tir. Bu kavramların onun hayatında nasıl karşılık bulduğunu onlarca örnekle görebiliriz. Ancak biz onu Hz. Ömer ile benzeşen hayatından dolayı: 'Hz. Ömer Gibi Bir Hanım' başlığında anlamaya çalışacağız."
 
ASRI SAADET'TE BİR DOKTOR HANIM
 
Hz. Şifa'nın Asrı Saadet dünyasının dört hanım doktorundan biri olduğunu söyleyen Yıldırım, onun özellikle Rukye yolu ile tedaviyi çok iyi bildiğini söyledi. Rukyenin çeşitli dualar okuyarak iyileştirme yöntemi olduğunu belirten Yıldırım,  Hz. Peygamber'in (sas) bu tedavi yöntemi için beyanlarına dikkat çekti. Bu bahiste çok önemli bilgilere dikkat çeken Yıldırım şöyle dedi: "Efendimiz (sas) bazı hadislerinde rukye ile tedaviyi yasaklarken, bazı beyanlarında ise müsaade etmiştir. Bu tarz hadisleri beraberce okuduğumuz zaman Efendimiz'in (sas) bu iş için çeşitli uyarıları olduğunu görmekteyiz. Mesela; şifayı verenin Allah olduğu unutulmadan, şifayı sadece Allah’tan bekleyerek bazı ayet ve dualarla okuma yapılabilir. Okunan dualar kesinlikle ya Kur’an’dan, ya Efendimiz’den (sas) yada selefi salihin dediğimiz büyüklerimizin yaptığı dualardan oluşmalıdır. Asla o lafızların içerisinde şirke dair bir kelime, cümle bulunmamalı ve bu dualar, Efendimiz’in izin verdiği şekil ile yapılmalıdır. Ne olduğu belli olmayan, halkın ters ayet dediği, boş ve anlamsız sözler olmamalı, garip garip işlerle de yapılmamalıdır. Meşru ve helal işler için yapılmalıdır. Yani birinin arasını bozmak, birinin arasını yapmak, birini eve bağlamak, birini evden çıkarmak amacı taşımamalıdır. Bu bir tedavi şeklidir, bir şifa talebidir. Hastalık varsa onun tedavisi için yapılmalıdır. Yoksa boş ve anlamsız kuruntular için böyle bir yola başvurulmamalıdır..."
 
HZ. ŞİFA ÇAĞIN HASTALIKLARINA ŞİFA DAĞITIYOR...
 
Konuşmasını Hz. Şifa'nın hayatından bazı tablolar aktararak devam eden Muhammed Emin Yıldırım Hoca, "Hz. Şifa bu çağın hastalıklarına da şifa dağıtmaya devam ediyor" diyerek, onun üzerinden çok önemli mesajlar verdi. Yıldırım'ın verdiği mesajlardan birisi şöyle idi: "Liyakat, işin hakkını verme, ehliyet sahibi olma, bulunduğu konuma değer katma, Allah'ın "emanetleri ehline verin" fermanına uygun davranmaktır. Bu konuda gerekli hassasiyeti göster ki, hakkı ve hukuku koruyabilesin."
 
80. PROGRAM BAYBURT'TA...  
 
Siyer Araştırmaları Merkezi'nden yapılan açıklamaya göre projenin 80. programı 25 Aralık 2014, Perşembe günü Bayburt'ta gerçekleştirilecek.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.