1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Shell yatırım odağını petrolden doğalgaza yöneltiyor
Shell yatırım odağını petrolden doğalgaza yöneltiyor

Shell yatırım odağını petrolden doğalgaza yöneltiyor

Dünya enerji devi Shell'in, BG Group'u satın alma teklifi ile yatırım odağını petrolden doğalgaza yönelttiği belirtiliyor.

A+A-

Shell'in, İngiliz petrol ve doğalgaz arama şirketi BG Group'u almak için sunduğu 47 milyar sterlinlik (70 milyar dolar) teklifi AA muhabirine değerlendiren uzmanlar, Shell'in arama, üretme ve yatırım faaliyetlerini petrolden doğalgaza kaydırması olarak yorumladı.

Hollanda Uygulamalı Bilimsel Araştırma Organizasyonu (TNO) Uzmanı Cyril Widdershoven, BG Group'un doğalgaz sektöründe güçlü, gaz arama çıkarma faaliyetlerinde çok başarılı olduğunu hatırlatarak, satın alma teklifinin, Shell'in faaliyetlerini gelecekte talebi petrolden daha yüksek olacak olan doğalgaz kaynaklarına yöneltmek istemesi olduğunu söyledi. 

Son yıllarda Shell'in, piyasadaki diğer büyük şirketlere göre, petrol alanında başarılı olamadığını da anımsatan Widdershoven, şöyle devam etti:

"Shell, küresel petrol pazarında geriye düşmesine karşın, gaz üretim ve ticaretinde daha başarılıydı. Satın alma teklifiyle odağını gaz sektörüne yöneltiyor. Özellikle Asya pazarında doğalgaz ve LNG talebinin yakın gelecekte artacağı biliniyor."

Lahey Stratejik Araştırmalar Merkezi Enerji Güvenliği ve Doğal Kaynaklar Uzmanı Sijbren de Jong, satın almanın gerçekleşmesi durumunda Shell'in, BG Group'un doğalgaz rezervlerini ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) varlıklarını elde edeceğine dikkati çekerek, şirketin küresel gaz sektöründe diğer uluslararası enerji devlerine karşı büyük avantaja sahip olacağını söyledi.

De Jong, birçok şirketin doğalgaz ve LNG üretimine yöneldiğini hatırlatarak, özellikle Asya pazarının yakın gelecekte en büyük gaz pazarı olacağını belirterek, anlaşmanın gerçekleşmesi halinde Shell'in küresel gaz piyasasında çok büyük bir avantaj elde edeceğini sözlerine ekledi. 

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) 2014 Orta Vadeli Küresel Doğalgaz Görünüm raporuna göre, 2013'te 3500 milyar metreküp olan küresel gaz talebinin, 2019'da yaklaşık 4000 milyar metreküpe ulaşması bekleniyor. Raporda, bu talep artışının yüzde 30'unun sadece Çin'den geleceğinin altı çizilirken, 2020'den sonra LNG yatırımlarının hayata geçmesiyle diğer Asya ülkelerinin de gaz talebini artıracağına yer veriliyor.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.