1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Selçuklu Medresesi'nde Osmanlıca öğreniyorlar
Selçuklu Medresesi'nde Osmanlıca öğreniyorlar

Selçuklu Medresesi'nde Osmanlıca öğreniyorlar

Konya Büyükşehir Belediyesi'nce restore edilen 800 yıllık Selçuklu eseri Ali Gav Medresesi'nde "Osmanlıca Türkçesi" dersleri veriliyor.

A+A-

KOMEK Ali Gav Medresesi Kurs Müdürü Sacide Can Bakacak, "KOMEK bünyesinde 7 kurs merkezinde Osmanlıca Türkçesi dersleri veriyoruz. Yüzlerce mezun verdiğimiz kurslarımıza ilgi her geçen gün ilgi artıyor. Bu medrese de aslına uygun olarak devam ediyor" dedi.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyonu yapılan, tarihi Alaaddin Tepesi yakınlarındaki 800 yıllık Selçuklu eseri Ali Gav Medresesi'nde, hat, tezhip, ney ve Kur'an-ı Kerim'in yanı sıra Osmanlıca Türkçesi dersi de veriliyor. Merkez Alaaddin Tepesi çevresinde yer alan ve 12. yüzyıl eseri olduğu tahmin edilen Selçuklu eseri Ali Gav Medresesi, eğitim yuvası özelliğini sürdürüyor. Mimarisi ile yapıldığı döneminin özelliklerini yansıtan medrese, Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek, KOMEK bünyesi altında faaliyetlere ev sahipliği yapıyor. Selçuklu mimarisi özelliğini barındıran ve Konya'daki kapalı medreselerin ilk örneklerinden biri olan Ali Gav Medresesi'nde, Konya Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kursları (KOMEK) bünyesinde Osmanlıca Türkçesi dersi veriliyor. Osmanlı Padişahı Sultan Mahmud tarafından restore edildiği için Mahmudiye Medresesi adını da alan tarihi mekanda, hat, tezhip, ney ve Kur'an-ı Kerim dersleri de öğretiliyor.

115 AKTİF BRANŞTA EĞİTİM

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Ali Gav Medresesi'nin 2012 yılında belediye tarafından restore edildiğini söyledi. Medresenin yapılışına uygun olarak faaliyetlerine devam etmesi için KOMEK'e tahsis edildiğini aktaran Akyürek, "KOMEK, her yaştan ve toplumun her kesiminden 235 bin kursiyeri ile Konya'nın en büyük ailesi olmayı başardı. Şu anda 115 aktif branşta eğitimlerini sürdüren KOMEK bünyesinde yaklaşık 10 yıldır Osmanlı Türkçe'si kursları veriyoruz. Osmanlı Türkçe'si kurslarımızın, ecdadımızın bıraktığı eserleri, kitapları ilk kaynağından okuyarak tarihi daha iyi anlayan nesiller yetişmesine katkı sağlayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

ALİ GAV "MEDRESE" ÖZELLİĞİNE DÖNDÜ

KOMEK Ali Gav Medresesi Kurs Müdürü Sacide Can Bakacak ise, Osmanlıca Türkçesi kurslarına yıldan yıla ilginin artarak devam ettiğini söyledi. KOMEK bünyesinde 2004'ten beri Osmanlıca Türkçesi derslerinin verildiğini anlatan Bakacak, bu kurslarda unutulmaya yüz tutmuş geleneksel el sanatları derslerinin de verildiğini aktardı. Bakacak, Ali Gav Medresesi'nindeki verilen derslerle, Selçuklu yapıtının "Medrese özelliğine" yeniden kavuştuğunu belirterek, "KOMEK bünyesinde 7 kurs merkezinde Osmanlıca Türkçesi dersleri veriyoruz. Yüzlerce mezun verdiğimiz kurslarımıza ilgi her geçen gün ilgi artıyor. Bu medrese de aslına uygun olarak devam ediyor. Mistik ortamda geçmiş birikimlerimizi tarihi medresede geleceğe aktarıyoruz. Öğrencilerimizde bu ambiyanstan çok etkileniyorlar" diye konuştu. Bakacak, Osmanlıca Türkçesi dersine farklı yaş ve meslek gruplarından kişilerin katıldığını anlattı. Kursun Osmanlıca öğretmeni Sait Okutan da Osmanlıca Türkçesine pratikte "Osmanlıca" denildiğini anımsattı. 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.