1. HABERLER

  2. TOPLUM

  3. Sektörel güven endeksleri açıklandı
Sektörel güven endeksleri açıklandı

Sektörel güven endeksleri açıklandı

Perakende ticaret sektörü ve inşaat sektörü güven endeksleri arttı, hizmet sektörü güven endeksi ise azaldı.

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Haziran 2015 ‘Sektörel Güven Endeksleri’ni açıkladı. Buna göre; mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Mayıs ayında 100,41 iken, Haziran ayında 99,04 değerine düştü. Hizmet sektörü güven endeksindeki bu azalış; son üç aylık dönemde ‘hizmetlere olan talebin’ azaldığını değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ‘hizmetlere olan talebin’ azalacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. Son üç aylık dönemde ‘iş durumunun’ iyileştiğini değerlendiren girişim yöneticisi sayısı arttı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep endeksi yüzde 1 ve hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 2,9 azalırken, iş durumu endeksi yüzde 0,1 arttı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Haziran ayında 104,12 değerine yükseldi. Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu artış, son üç aylık dönemde ‘iş hacmi-satışların’ arttığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı. ‘Mevcut mal stok seviyesinin’ mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ‘iş hacmi-satışların’ azalacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 2,7 artarken, mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 0,5 ve yüzde 0,3 azaldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 83,42 iken, Haziran ayında 84,73 değerine yükseldi. İnşaat sektörü güven endeksindeki bu artış; ‘alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin’ mevsim normallerinin üzerinde olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde ‘toplam çalışan sayısında’ artış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 3,4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 0,4 arttı. 

AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.