1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Saraçhane Parkı'nda Mısır'daki darbeyi protesto ettiler
Saraçhane Parkı'nda Mısır'daki darbeyi protesto ettiler

Saraçhane Parkı'nda Mısır'daki darbeyi protesto ettiler

Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği üyeleri, Mısır'daki darbenin 1. yılında Saraçhane Parkı'nda eylem yaptı.

A+A-
Özgür Düşünce ve Eğitim Hakları Derneği (Özgür-Der) üyeleri, Mısır'daki darbenin 1. yılında Saraçhane Parkı'nda eylem yaptı. 
 
Saraçhane Parkı'nda bir araya gelen grup, "Yaşasın Mısır İslami direnişimiz", "Bin kere assanız asla yolumuzdan dönmeyiz" yazılı pankartlar açtı.
 
Sık sık tekbir getiren ve Rabia işareti yapan grup, "Yaşasın İslami mücadelemiz" ve "İdamlar İhvan'ı yıldıramaz" şeklinde sloganı attı.
 
Grup adına açıklama yapan Özgür-Der Genel Başkanı Rıdvan Kaya, emperyalistlerin, Mısır örneğinde olduğu gibi İslam coğrafyasının her yerinde özgürlük, adalet ve İslami kimlikleri için mücadele eden Müslümanlara adeta bedel ödettirmeye çalıştığını söyledi. 
 
Kaya, Mısır'da darbenin üzerinden bir yıl geçtiğini belirterek, şunları kaydetti:
 
"Bir yıldır Mısır, cuntacılar tarafından bütün Mısırlılar için cehenneme çevrilmiş durumda. Darbeciler, katliamlarla, işkencelerle ve idam kararlarıyla hukuksuzluğu örtmeye ve iktidarlarını sürdürmeye çalışıyor. Fakat şunu bilelim ki, Mısır'daki bu cuntanın yaptığı darbe ve zulüm, Mısır ile sınırlı bir olay değil. İslam coğrafyasının her tarafında İslami hareketlere karşı küresel bir sindirme, yıldırma ve tasfiye çabası var. Biz, dünyadaki uluslararası güçlerin iki yüzlülüğünü çok iyi biliyoruz. Mazlumların haklı sesini duyurmak için verdiğimiz mücadelede elimizden gelen her şeyi yapmaya devam edeceğiz."
 
"İslam ümmeti bütün saldırılar karşısında direnişini sürdürüyor"
 
Gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak da sadece darbenin yıl dönümü nedeniyle değil, Kudüs'te devam eden çatışmalar için de bir araya geldiklerini ifade etti. 
 
İslam ümmetinin bütün saldırılar karşısında direnişini sürdürdüğünü vurgulayan Dilipak, "Yeni dünya adaletten, barıştan ve özgürlükten yana bir dünya olacak ve bu gerçekleşene kadar da bizim mücadelemiz devam edecek. Biz bugün burada Mısır için ağlamaya gelmedik. Kararlılığımızı, kardeşliğimizi ortaya koymak için geldik. İnşallah Rabia katliamının gerçekleştiği gün olan ayın 16'sında da meydanlarda olacağız" diye konuştu.
 
İftar öncesi yeniden toplandılar
 
İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB), Rabia Platformu ve Rabia Mısır Dayanışma Derneği'nce, Mısır'daki darbenin birinci yılı dolayısıyla Fatih Saraçhane Parkı'nda düzenlenen etkinlik başladı.
 
Saraçhane'deki etkinlik öncesi konuşmaların yapılacağı platform oluşturuldu. Görevliler park içinde çadırlar kurduktan sonra namaz kılacaklar için yerlere hasırlar açtı.
 
Mısır'da hayatını kaybeden darbe karşıtlarının fotoğraflarının basılı olduğu kartlar, kırmızı güllerle birleştirilerek katılımcılara dağıtıldı.
 
Programın sunuculuğunu, Mısır'da darbe karşıtı kanal Ahrar 25'in sunucularından Şerif Mansur yapıyor.
 
Program Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı. Mısırlı hafız Yasir Raşid'in Kur'an okumasının ardından Mısırlı TV yapımcısı Ayman Abdel Razek, Kur'an'dan sureler okuyup, dua etti.
 
İDSB, Rabia Platformu ve Rabia Mısır Dayanışma Derneği tarafından Rabiatul-Adeviyye Meydanı olaylarını anmak üzere gerçekleştirilen etkinliğe, farklı İslam ülkelerinden politikacılar, medya mensupları, kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşları katılıyor.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.