Santim kuralına uymayan balıkçılara ceza

Santim kuralına uymayan balıkçılara ceza

Denetimler deniz, karaya çıkış noktaları, balıkçı gemileri, balık hali, işleme tesisleri, soğuk hava depoları, nakil araçları ile perakende satış yerlerinde yapıldı.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 2013 yılının son haftasında İstanbul’da balık satan, avlayan ve depolayan 483 noktada denetimler gerçekleştirdi.

Denetimler sonucu 57 işyerine toplam 53 bin TL idari para cezası kesildi. Eğitim ve denetimlerde; su ürünleri mevzuatı ile bölgenin önemli balık türleri, av araçları ve denetim konuları, teorik ve uygulamalı olarak ele alınırken İstanbul il merkezi ve ilçelerinde geniş kapsamlı ve eşzamanlı denetimler gerçekleştirildi. Denetimler deniz, karaya çıkış noktaları, balıkçı gemileri, yol güzergâhları, balık hali, işleme tesisleri, soğuk hava depoları, nakil araçları ile perakende satış yerlerinde 483 noktada yapıldı. Denetimlerde asgari avlanma boyunun altında olduğu tespit edilen 8 bin kilogram beyaz kum midyesi, bin 613 kilogram lüfer, bin 726 kilogram istavrit, 690 kilogram tekir, 270 kilogram mezgit, 206 kilogram bakalyaro, 63 kilogram kılıç, 46 kilogram kalkan, 14 kilogram karagöz, 12 kilogram kefal, 3 kilogram eşkina ve 2 kilogram barbunya balığı olmak üzere toplam 12 bin 645 kilogram su ürünlerine el konuldu. 57 işyeri-kişiye 53 bin TL idari para cezası kesilirken bir balıkçı gemisinin ruhsatına 1 ay el koyma işlemi uygulandı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre eğitim ve denetim programı kapsamında gerçekleştirilen su ürünleri denetimlerine İstanbul İl Müdürlüğü’nde görevli denetim elemanlarının yanında, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Edirne, Çanakkale, Düzce, Kocaeli, Kırklareli, İzmir, Karabük, Sinop, Sakarya ve Zonguldak il müdürlüğünden de görevli elemanlar katıldı.

Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.