Said Nursi'ye Hz. İsa'nın babasını soran 'ateist öğretmen' aldığı cevapla Müslüman oldu

Said Nursi'ye Hz. İsa'nın babasını soran 'ateist öğretmen' aldığı cevapla Müslüman oldu

Aynı lisede Kemal adında inkarcı, ateist bir arkadaşları daha vardır. Bir münakaşa sonunda ikisi nur talebesi diğeri inançsız üç öğretmen beraberce Bediüzzaman Said Nursi Hazretlerini ziyarete giderler

RİSALEHABER

Üstad Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri 1926-1927 yıllarında sekiz ay müddetle sürgün olarak Burdur’da kalmıştır. O sıralarda Burdur Lisesi öğretmenlerinden Hasan Melli, Hilmi isminde öğretmen bir arkadaşıyla Bediüzzaman’ın ziyaretlerine gidip gelmektedir. Aynı lisede Kemal adında inkarcı, ateist bir arkadaşları daha vardır. Bir münakaşa sonunda ikisi nur talebesi diğeri inançsız üç öğretmen beraberce Bediüzzaman Hazretlerini ziyarete giderler. Yalnız inkârcı Kemal Bey, başka bir niyetle gider Bediüzzaman’ın yanına. Hadiseyi Hasan Melli, "Ömer Özcan'ın Ağabeyler Anlatıyor-2" kitabında şöyle aktarıyor.

BEDİÜZZAMAN’A SUALLER SORACAĞIM, BAKALIM ALTINDAN KALKABİLECEK Mİ?

Bediüzzaman Hazretleri Burdur’da bir evde kalıyordu. Üstad Burdur’da kaldıkları müddetçe Hilmi Bey ile beraber hep ziyaretlerine giderdik. Hilmi Bey, öğretmenlik yaptığım aynı lisede benden daha kıdemli bir muallimdi.

Vazife yaptığım lisede Kemal adında bir tarih muallimi de vardı. Kendisi münkirdi, inançsızdı. Bir gün aramızda Hazret-i İsa (a.s.) hakkında çok şiddetli bir münakaşa geçti. Neredeyse kavga edecektik. Neticede biz birbirimizden koptuk ve bir ay kadar konuşmadık. Ben bu hadiseyi kimseye de anlatmadım. Zaten anlatılacak bir şey de değildi.

Bir ay sonra lisede Hilmi Bey ile beraber oturuyordum. Bir anda öğretmen Kemal yanımıza geldi: “Hep Bediüzzaman diye birinden bahsediyorsunuz, çok da büyütüyorsunuz. Beni de yanına götürseniz ya! Bak, ona bazı sualler soracağım, bakalım altından kalkabilecek mi?” dedi. Ben hemen kendisine mukabelede bulundum: “Sende din yok, iman yok, abdest yok… Bu vaziyette seni nasıl ona götürelim? Hem sen oraya ayakkabı ile de girmeye kalkarsın” dedim. Hilmi Bey hemen araya girdi. “Eğer Kemal Bey hakikaten arzu ediyorsa bizim vazifemiz kendisini oraya kadar götürmektir. Ondan sonrası da Allah’a aittir” dedi. Ben de “Peki” dedim ve beraberce buluşup Üstad’ın kaldığı eve doğru yola çıktık.

ÜSTAD SAĞ ELİNİ ÖPMESİ İÇİN UZATTI!

Bediüzzaman Hazretlerinin evine vardık. Yalnız Kemal daha önceden ayakkabılarını çıkarmayacağını söylemişti. Kapıyı çaldık, açıldı. İçeriye önce Hilmi Bey ayakkabılarını çıkararak girdi. Sonra aynı şekilde ben girdim. İçerde yirmiye yakın kişi, iki halka şeklinde, diz üstü oturmuş, kemal-i edeple Üstad’ı dinliyorlardı. Kemal Bey bu vaziyeti görünce hemen eğildi ve ayakkabılarını çıkarıp içeri girdi. Üstad’a doğru yanaştık. Hilmi Bey elini öptü. Üstad onu sağ tarafına oturttu. Ben de elini öptüm, beni de sol tarafına oturttu. Sıra Kemal’e gelmişti. Kemal, Üstad’a yaklaşınca, Üstad hiç yapmadığı bir tavır gösterdi. Başlarını mümkün mertebe aşa­ğıya eğdi ve sağ elini imkân nispetinde yukarıya kaldırdı. Aslında normal hallerde Üstad elini pek öptürmezdi. Fakat bu şekilde, Kemal ayakta, Üstad’ın elini öpmeye muztar kalmıştı. Üstad kendisinin nereye oturacağını da göstermedi. Kemal, bir sağına, bir soluna baktı. Rengi kırmızıya döndü. Perişan bir vaziyette Üstad’ın dizinin dibine yığılıverdi. Bir kaç dakikalık soğuk bir duş yaşatmıştı Üstad ona.

SİNEK VE KURDA İZAH GETİREMEYENLER HZ. İSA’YA BABA ARIYOR!

Akabinde Bediüzzaman Hazretleri konuşmasına kaldığı yerden devam etti: “Evet, Kara Kavak ağacından bahsediyorduk. Kavak ağacı, bahar gelince yapraklanır ve tomurcuklanır. Mevsimi gelince tomurcuklar kemale erer ve açılırlar. İçlerinden sinekler uçuşurlar. Sonra bildiğimiz kiraz ağacı... Bahar gelince çiçeklenir ve yapraklanır. Çiçekler dökülür ve küçük tomurcuklar hâsıl olur. Mevsimi gelince de tomurcuklar erer, iştihamızı çeker hale gelirler. Yemek için bir tane koparırsın. Bakarsın ki dışında hiçbir delik yok. Ama açarsın içinde kurt teşekkül etmiş. Ben bu hususu tetkik ettim. (Yirmiye yakın botanik âlimlerinin isimlerini sayarak) filancanın, filancanın eserlerini okudum. Hiç birisinin bu meseleye tatminkâr bir izah getiremediklerini müşahede ettim. İşte kavak ağacının tomurcuklarındaki sineklerin, kiraz içindeki kurdun menşeine izah getiremeyenler (Dizinin dibine oturan Kemal’e şahadet parmağı ile sert bir hareketle işaret ederek) Hz. İsa’ya (a.s.) peder ararlar!”

Hâlbuki Kemal Bey ile aramızda geçen hadiseden Hilmi Bey’i bile haberdar etmemiştim. Başka hiç kimseye de söylememiştim. Kendisiyle münakaşa ederken Üstad orada mıydı? Nasıl haberdar olabildi? Bu açık keramet karşısında donup kalmıştık.

Neyse sohbet bittiğinde Üstad’ın elini öpüp dışarıya çıktık. Kemal Bey ikimize de sarılarak: “Allah sizden razı olsun, benim hidayetime vesile oldunuz. Sizin bana anlattığınız Bediüzzaman ile şimdi gördüğüm Bediüzzaman arasında Himalayalar kadar farklar var” dedi. Çok memnundu. Biz de sevindik, Allah’a şükrettik.

BU SEFER ELİNİ ÖPTÜRMEDİ

Ertesi gün Kemal Bey yanımıza gelerek, “Arkadaşlar, hemen gidelim!” dedi. Biz zaten böyle bir teklifi bekliyorduk. Üçümüz yola koyularak Üstad’ın kaldığı eve vardık. Sohbet günü olmadığı için de Üstad’ımız yalnızdı. Kapıyı çaldık, açıldı, içeri girdik. Hilmi Bey elini öpmek istedi, vermedi. Bana da iltifat etmedi. Hemen Kemal Bey’in omzundan tuttu içeriye götürüp oturttu. Başını sıvazladı. Önüne üzüm leblebi karışımı kâseyi açtı. “Buyur Kemal’im! Ye Kemal’im!” diyerek Kemal Bey’in başını sıvazlayarak mütemadiyen iltifatlar etti. İltifatlar artık Kemal’e idi. Hakikaten Kemal Bey de bu iltifatlara layık olduğunu zamanla gösterdi. Risale-i Nur’u okuyarak anlamak ve anlatmakta bizleri fersah fersah geçti.

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
5 Yorum