1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Said Nursi’ye ‘cihada nasıl niyet edilir’ diye sordular
Said Nursi’ye ‘cihada nasıl niyet edilir’ diye sordular

Said Nursi’ye ‘cihada nasıl niyet edilir’ diye sordular

Savaşa gitmeden önce Bediüzzaman Hazretlerini ziyarete giderler

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Bolvadin’de Bediüzzaman hazretlerini de görmüş olan Risale-i Nur’un son dönem avukatlarından İbrahim Ünlü, Ağabeyler Anlatıyor kitaplarında yayınlanmak üzere hizmet hatıralarını 2013 yılında Ömer Özcan’a anlatmıştı. 

İbrahim Ünlü’nün merhum ağabeyi İsmail Hakkı, Kore savaşı gazisidir. İsmail Hakkı, Kore’ye gitmeden önce, Said Nursi Hazretlerini ziyaret eder ve savaşa nasıl niyet edileceğini sorar. Bediüzzaman’ın cevabını Av. İbrahim Ünlü ağabey şöyle anlatıyor:

‘Kore Savaşı için gönüllü olmak isteyenler var mı?’

"Malum, 1950 senesinde Kore Savaşı başlamıştır. En büyük ağabeyim İsmail Hakkı Ünlü o sırada Ankara’da askerdi. Birlik komutanı, ‘Kore Savaşı için gönüllü olmak isteyenler var mı?’ diye sorunca ağabeyim hemen gönüllü oluyor. O, tıpkı Bolvadinli hemşerimiz Bayram Yüksel Ağabey gibi Kore Gazisi olmuştur. 

Ağabeyim İsmail Hakkı, Kore’ye gitmeden önce Allahaısmarladık demek için kısa bir izinle Bolvadin’e geldi, bizimle görüştü. Sonra rahmetli babam Abdulkadir Ünlü onu Emirdağ’a, Bediüzzaman Hazretlerinin yanına götürdü. Ağabeyim orada Üstad’ın duasını almış oldu... 

Din-i İslâm uğruna, Allah için cihada

Rahmetli ağabeyim Bediüzzaman Hazretlerine harbe yani cihada nasıl niyet edileceğini soruyor. Üstad da, “Din-i İslâm uğruna, Allah için cihada şeklinde niyet et” diye tavsiyede bulunuyor. Ayrıca Üstad, orada namazını devam ettirmesini de tavsiye ediyor. 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum