Said Nursi'nin Celal Bayar'a ilk sorusu: Namaz kılıyor musun?

Said Nursi'nin Celal Bayar'a ilk sorusu: Namaz kılıyor musun?

Bayar da Bediüzzaman ile Ankara'da görüştüğünü söyledi. Üstad görüşmelerinde Bayar'a...

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatına dair yaptığı araştırmalarla bilinen Necmeddin Şahiner, Said Nursi'nin Celal Bayar'la görüşmesinde "namaz kılıp kılmadığını" sorduğunu söyledi.

Derin Tarih Dergisi'nde yer alan röportajında "Celal Bayar'ın Bediüzzaman'la Manisa'da görüştüğü doğru mu?" sorusunu cevaplayan Şahiner, "Ben Celal Bayar ile pek çok kere görüştüm. Nimet Arzık'ın "Menderes'i İpe Götürenler" adlı kitabında Bediüzzaman'ın Manisa civarında Bayar'la görüştüğü iddia ediliyordu. Kitabı Bayar'a götürdüm. Bu görüşmenin yalan olduğunu söyledi ve böyle bir yalanın yazılmış olmasına da çok kızdı" dedi.

Kendisinin Cumhurbaşkanı Bayar'a Bediüzzaman'ı sorduğunu ifade eden Şahiner, iki arasında geçen "namaz" diyalogunu şöyle anlattı:

"Ben Bediüzzaman'ın adını anınca büyük bir hürmetle ondan "Hocaefendi" diye bahsettiğini hatırlarım. Üstad'ın İstiklâl Harbi'nde 8 ay kadar bir Ankara hayatı olmuştu. Bayar da Bediüzzaman ile Ankara'da görüştüğünü söyledi. Üstad görüşmelerinde Bayar'a namaz kılıp kılmadığını sormuş. Bayar kılmadığım söyleyince Üstad namazın ehemmiyetinden bahsetmiş, Bayar da "İnşaallah kılarız efendim" diye cevap vermiş."

 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
5 Yorum