Said Nursi, mahkemeden önce Mehmet Zahit Kotku ile görüştü

Said Nursi, mahkemeden önce Mehmet Zahit Kotku ile görüştü

Bediüzzaman Hazretlerinin Zahid Kotku Hocaefendi ile görüştüğüne dair bir tek bilgi var

A+A-

RİSALEHABER

Yakın tarihimize damga vuran Mehmed Zahid Kotku Hazretleri, vefatının 39’uncu yıldönümünde rahmetle anılıyor. Uzun yıllar vaaz verdiği İskender Paşa Camii’nde bir nesli yetiştiren Mehmed Zahid Kotku Hazretleri, 13 Kasım 1980’de Rahmet-i Rahman'a kavuşmuştu.

Üstün ahlak ve faziletiyle tanınan Mehmet Zahid Kotku Hazretleri, birçok alandaki hizmetleri sebebiyle ‘Görünmeyen Üniversite’ olarak biliniyor.

Bediüzzaman Hazretleri, Zahid Kotku Hocaefendi ile de görüşmüştü. 1952 yılında Gençlik Rehberi mahkemesinden önce imam-hatiplik yapan Mehmed Zahid Kotku Hocaefendiyi ziyaret eden Bediüzzaman Hazretleri "bana dua edin" demişti.

BEDİÜZZAMAN'DAN ZAHİD KOTKU'YA ZİYARET

Cevaplar.org sitesinden Salih Okur'un haberine göre görüşme şöyle gerçekleşti:

Mehmed Zahid Kotku hazretleri ile Üstad Bediüzzaman hazretleri arasındaki ilişkilere dair sadece bir tespiti biliyoruz. O da, 1952 yılında Üstadın Gençlik Rehberi mahkemesi öncesi kendilerini İstanbul’da ziyaret ettiğidir. Merhum Esad Coşan Hocaefendi naklediyor:

“Benim hocam Mehmed Zâhid-i Bursevî'ye de, (Bediüzzaman Hazretleri) bir muhakemesi olduğu zaman gelmiş olduğunu hocam bana nakletmişti.

"Hocam, ben de Evrâd-ı Bahâiyye'yi -Bahâeddîn-i Nakşıbend Hazretleri'nin evradını- okuyorum." dediğini; "Bana dua edin, bugün mahkememiz var!" dediğini söylüyorlar.”

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.