Said Nursi Kostroma camisinde Tatarlara Kur'an öğretti

Said Nursi Kostroma camisinde Tatarlara Kur'an öğretti

Açılışta konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bediüzzaman Said Nursi'yi hatırlattı

İbrahim Mert'in haberi:

RİSALEHABER-Rusya’daki esaret yıllarında Bediüzzaman Said Nursî’yi misafir eden Kosturma (Kostroma) Camii kılınan ibadete açıldı.

Diyanet TV'de canlı yayınlanan açılışta konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Bediüzzaman Said Nursi'nin bu camide Tatar çocuklarına Kur'an hakikatlerini öğrettiğini söyledi.

Büyük İslam alimi, büyük mütefekkir Bediüzzaman Said Nursi de vardı

Kostruma camiinin iki halkı birbirine bağlayan büyük bir hatıraya sahip olduğuna dikkat çeken Görmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Birinci dünya savaşından sonra 200'ü subay 400'ü aşkın askere ev sahipliği yapmışsınız. O askerler ve müslüman tatarlar ahşaptan yapılmış bir mescitte Rahmana birlikte secde ettiler, birlikte cuma namazı kıldılar. Aralarında büyük islam alimi, büyük mütefekkir Bediüzzaman Said Nursi de vardı. Bediüzzaman Tatar çocuklara iman hakikatlarini, Kur'an'ı öğretme fırsatı buldu. İçlerinde Bediüzzaman Said Nursi'nin de olduğu 80 kişilik heyet Türkiye'ye dönebildi diğerleri burada şehit oldular. Bu vesilyle şehit olanlar için dualarımızı, rahmet niyazlarımızı edeceğiz. Bunu bize lutfettiği için Allah'a sonsuz şükürler ediyorum."

İslamofibi buraya sokmayın

Rusya Müslümanlarına "İslamofibi buraya sokmayın" diyen Görmez, "Rusya’da bilhassa Katerina’dan sonra Müslümanların diğer din mensuplarıyla birlikte geliştirdiği, birlikte yaşama ahlakı ve hukuku bugün islamofobik nefretin kuşattığı Batı muhitlerine de örnek olabilecek niteliktedir aslında. Müslümanların bu ülkedeki tarihi pek bilinmiyor. Bu önemli bir tarihtir. Bu tarihin birlikte geliştirdiği birlikte yaşama ahlakı ve hukuku da bugün bütün insanlık için önemlidir. Biz iki dini kuruluş olarak bunu geliştirmeye çalışıyoruz. Bu modeli kaybetmeden daha ileri taşımanın çabası içerisindeyiz. Ben inanıyorum ki bizim hizmetlerimiz alanında çok daha güzel ve çok daha yeni bir süreç başlayacaktır" şeklinde konuştu.

Dünyanın her bir yanında Müslümanların ihtiyacı olduğunda Türkiye daima orada oluyor

Törende konuşan Rusya Müslümanları Dini İdare Başkanı ve Müftüler Konseyi Başkanı Ravil Gaynutdin ise davetlerini kabul edip geldiği için Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e Rusya Müslümanları adına teşekkür ederek, “Rusya Müslümanları adına ‘Hoş geldiniz’ diyorum. Dünyanın her bir yanında Müslümanların ihtiyacı olduğunda Türkiye daima orada oluyor. Allah Türk milletinden ve Türkiye Cumhuriyetinden razı olsun” dedi.

Kostroma camiinin açılışının önemine vurgu yapan Gaynutdin, “Türkiye halkının, Türk milletinin Diyanet İşleri Başkanlığının katkılarıyla yapılmış Kostroma Merkez Camiinin açılışını yapacağız. Rusya Müslümanları ve dünya Müslümanları için bir bayram olacak. Sizinle beraber resmen bu camiyi açacağız. Davetimizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederim. Allah, iki devlet ve millet arasındaki dostluğumuzu sağlam kılsın. Hizmetlerinizden dolayı Allah razı olsun” diye konuştu.

CUMA NAMAZINI GÖRMEZ KILDIRDI

Açılış programının ardından Cuma namazı kılındı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez Cuma hutbesi irad etti. Görmez, hutbede de Bediüzzaman Said Nursi hazretlerini hatırlattı. Ardından cuma namazı kıldırdı.

foto_galeri-002.gif

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
2 Yorum