1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Said Nursi: Korkmayın, cesur olun en büyük farz vazife ittihad-ı İslâmdır
Said Nursi: Korkmayın, cesur olun en büyük farz vazife ittihad-ı İslâmdır

Said Nursi: Korkmayın, cesur olun en büyük farz vazife ittihad-ı İslâmdır

İslam İşbirliği Teşkilatı, Kudüs özel gündemi ile olağanüstü toplanıyor

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Bediüzzaman Said Nursi, İslam birliğine dair "İhfâ ve havf riyadandır. Farzda riya yoktur. Bu zamanın en büyük farz vazifesi ittihad-ı İslâmdır..." cümlesini kullanıyor. Bunu izah eder misiniz?

Bu cümle Divan-ı Harb-i Örfî eserinde geçiyor. İlgili bölüm şöyle:
"İhfâ ve havf riyadandır. Farzda riya yoktur. Bu zamanın en büyük farz vazifesi ittihad-ı İslâmdır. İttihadın hedef ve maksadı, o kadar uzun, münşaib ve muhit ve merakiz ve meabid-i İslâmiyeyi birbirine rapt ettiren bir silsile-i nuranîyi ihtizaza getirmekle, onunla merbut olanları ikaz ve tarik-i terakkiye bir hâhiş ve emr-i vicdanî ile sevk etmektir."

Bediüzzaman Said Nursi, İslam birliği yolunda gizlenmenin ve korkmanın, riya ve gösteriş gibi haram ve günah olduğunu belirtiyor. Öyle ise İslam toplumları ve devletleri İslam birliği yolunda gizlenip korkmasınlar, cesur ve açıktan ilan etsinler ve korkmasınlar. Farz olan İslam birliğinde cesur ve açık olmak riya değil sevaptır; zira farzların izhar ve ilan edilmesi riya değil fazilet ve sevap olarak addedilmiştir.

Bu İslam birliğinin temin edilmesinde her ferdin vicdani ve imani bir sorumluluğu vardır ve bu uzun soluklu bir mücadeledir. Öyle ise her bir fert kendi üzerine düşen vazifesinde açıktan ve cesur bir şekilde bu kutlu yola katkıda bulunmalıdır ve başkalarına da örnek teşkil etmelidir, bu kolektif bir ibadettir, izhar ve ilanı daha sevaptır.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum