1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Said Nursi imanın korunmasına en çok vesile olan kişi
Said Nursi imanın korunmasına en çok vesile olan kişi

Said Nursi imanın korunmasına en çok vesile olan kişi

‘Türkiye’de imanı en çok korumaya vesile olmuş kimdir?’ sorusunun cevabı Said Nursî’dir diyen Akyol

A+A-

Yazar Mustafa Akyol, ihtilaf içindeki İslam dünyası’nın büyük bir kriz yaşadığını belirterek, “Eğer bugün biz hakikaten büyük bir kriz içinde olan İslam dünyasını nasıl bu bataklıktan çıkaracağız ve gerçekten İslam’ın hakikatlerini temsil edecek insanların gördüğünde korkuyla ve endişeyle değil hayranlıkla izleyeceği bir Müslüman dünya kültürünü nasıl meydana getireceğiz dersek kendisine dönüp bakmamız gereken en önemli modern çağ düşünürü Bediüzzaman Said Nursî’dir. Allah ondan ve onun eserlerini, fikriyatını yaymaya gayret eden bütün dostlardan razı olsun” diye konuştu.

10. Risale-i Nur Kongresi kapsamında düzenlenen ‘Bir Tecdid Hareketi Risale-i Nur’ panelinde konuşan Akyol, gündeme ilişkin meseleri Risale-i Nur perspektifiyle değerlendirdi. Said Nursî’nin “Üç büyük düşmanımız var” ifadesinin Müslümanlar için genelde “Emperyalizm, Siyonizm, masonlar” şeklinde algılandığını ifade eden Akyol, Bediüzzaman’ın ‘üç büyük düşman’ tarifiyle Müslüman Dünya’nın kendine özeleştirel bakması için kapı açtığını belirterek, Risale-i Nur Külliyatı’nda yer alan temsili hikâyeciklerde yer alan “sen de nefsimle beraber dinle”  bizatihi kendi nefsine özeleştirel baktığını anlattı. Bediüzzaman’ın bu tavsiyesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan Akyol, “Çünkü ne yazık ki biz özellikle bu siyasi İslamcılık akımıyla beraber Müslüman dünya özeleştiri anlayışından çıkarak sadece hamaset, öfke, batıya, emperyalizme, Siyonizm çoğu zaman da haklı olan bir öfke ifadesine yöneldi” diye konuştu.

‘Türkiye’de imanı en çok korumaya vesile olmuş kimdir?’

Konuşmasında Bediüzzaman’ın din ve devlet algısı üzerinde duran Akyol, Said Nursî’nin Nur ve Topuz ayrımı yaparak iman hizmetinin sivil bir hareket olması gerektiğine vurgu yaptığını söyledi.

‘Türkiye’de imanı en çok korumaya vesile olmuş kimdir?’ sorusunun cevabı Said Nursî’dir diyen Akyol, son günlerde bir cemaat ve hükümet arasında yaşanan çekişmeye de değindi. Bu kavganın çok kötü ve siyasi bir kavga olduğunu belirten Akyol, bu kavga dindiğinde tarafların ‘Biz ne yaptık? Bu kadar birbirimizle kavga ederken bazı değerlerimizi aşındırdık’ diyeceğini altını çizerek şunları ifade etti: “Burada taraflara taraf değil, hakikate taraf olmak lazım. Bu gibi kavgalar birinin öbürünü ezmesiyle bitmez, istenmez böyle şeyler, olmaz da zaten. Doğru ilkelerde uzlaşmakla biter. Nedir bu doğru ilkeler? Bediüzzaman bunu nur ve topuz ayrımı kavramsallaştırmasıyla ortaya koyuyor. Ve diyor ki elinde nur olanlar, yani iman hizmeti olanlar topuza, devlet gücüne talip olmamalı. Çünkü bir elinizde nur, bir elinizde topuz olursa topuzdan korkan nurdan da kaçar.”

Devlet dinî alana müdahale etmemeli

“Türkiye’yi veya İslam dünyasını yöneten iktidarlar siyaseten ülkeye hukuk getirmekle, ülkenin imarıyla, inşasıyla sorumludurlar. Ama dini alana müdahale ederek toplumu kendi istedikleri şekilde dindarlaştırmaya girişerek çok büyük bir hata yapmış olurlar” diyen Akyol şunları kaydetti: “Buna mukabil bir nur, iman faaliyeti içinde olanlar da devlet iktidarına talip olmamalıdırlar. Böyle bir görüntü vermekle de o iman hizmeti ve hatta dinin kendisi hakkında istifhamlara yer vermemelidirler diye düşünüyorum. Eğer bugün biz hakikaten büyük bir kriz içinde olan İslam dünyasını nasıl bu bataklıktan çıkaracağız ve gerçekten İslam’ın hakikatlerini temsil edecek insanların gördüğünde korkuyla ve endişeyle değil hayranlıkla izleyeceği bir Müslüman dünya kültürünü nasıl meydana getireceğiz dersek kendisine dönüp bakmamız gereken en önemli modern çağ düşünürü Bediüzzaman Said Nursî’dir. Allah ondan ve onun eserlerini, fikriyatını yaymaya gayret eden bütün dostlardan razı olsun.” 

Siyasal İslâm ekolü ikiyüzlü nesiller yetiştiriyor

Siyasal İslam anlayışında olanların, ‘Müslüman dünyada İslami rejimler kurmak lazım, devleti İslamlaştırmak lazım’ anlayışı içinde olduğunu aktaran Akyol, bu anlayışı güdenlerin toplumu tepeden dindarlaştırma gayetsi içinde olduğunu belirtti. Siyasal İslam anlayışının ‘Devleti dindarlaştırma, herkese namaz kıldırma, herkesin başını örtme’ gibi hedefleri olduğunu hatırlatarak, Suudi Arabistan ve İran’ın bu anlayışa sahip ülkeler olduğunu ifade eden Akyol, “Bu ülkelerde gelişen nedir diye sorarsanız, dindarlıktan ziyade iki yüzlülüktür. İnsanlar devlet öyle emretti diye başını örter, oradan çıkınca başını açar başka türlü yaşar. Bu anlamda siyasal İslamcılık, yani devleti ele geçirip devlet eliyle, devletin tahakkümüyle kendince dindar nesiller yetiştirmek isteyen anlayış ne yazık ki ikiyüzlü nesiller yetiştirmektedir, ikiyüzlü bir toplum üretmektedir” diye konuştu. 

Yeni Asya

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum