Referandum bitti şimdi sıra Ayasofya''da

Uzun zamandır gündemde olan Referandum sonuçlandı. En büyük hakem olan millet tercihini net bir şekilde ortaya koydu. Büyük bir olgunlukla kararını verdi.

REFERANDUM, EN BÜYÜK MEŞVERET VE İSTİŞARE MEKANİZMASI

Türkiye referanduma pek alışık değil. Cumhuriyete hakim olan zihniyet TBMM'ye "Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" yazdırmasına rağmen uygulamada bunun tam tersi oldu. Mümkün olduğunca halka fikri sorulmadı. Ne zaman sorulduysa millet bu zihniyete dersini verdi. İnşallah bundan sonra millete çok daha sık müracaat edilir. Zira en büyük meşveret ve istişare mekanizması referandumdur.

CEMAATLERİN BÜYÜK KATKISI

Yüzde 58'lik Evet sonucunun çıkmasında cemaatlerin de büyük payı vardı. Dini cemaatler evet yönünde beyanda bulundular. Özellikle Nur cemaatleri tercihlerini ikna edici izahlarla net bir şekilde ortaya koydu. Bu haberleri bir araya getirerek referandum sonrasına kadar ana sayfadan "Nur cemaatlerinin referandum kararı" başlığıyla verdik. Kamuoyu hiç bir tartışmaya neden olmayacak şekilde Nur camiasının kararını öğrenme imkanı buldu.

REFERANDUM SONRASI AYASOFYA...

Referandum sonrası ilk gündem yeni anayasa çalışmaları olacak. Kamuoyunun beklentisi bu yönde. Herkese ve her kesime hakiki hürriyeti sağlayacak yeni anayasa Türkiye'yi ayak bağlarından tamamen koparacaktır.

Yeni Anayasa ile birlike hem Türkiye'ye hem de dünyaya önemli bir mesaj verecek diğer önemli bir gündem de Ayasofya'nın tekrar ibadete açılması olacak. Hükümet referandumla yakaladığı hava ile Ayasofya'yı da esaretten kurtarmalı.

Bediüzzaman Said Nursi'nin de üzerinde ısrarla ve önemle durduğu bir meseledir Ayasofya. Adnan Menderes'in Demokrat Partisinin iktidara gelir gelmez ilk işi ezanı aslına çevirmek olmuştu. Bu karar İslam aleminde büyük bir yankı yapmıştı. Bediüzzaman ezan kararını veren Menderes'i tebrik ederken Ayasofya ile ilgili şu tavsiyede bulunmuştu: "Nasıl ezan-ı Muhammediyenin (a.s.m.) neşriyle Demokratlar on derece kuvvet bulduğu gibi, öyle de, Ayasofya'yı da beş yüz sene devam eden vaziyet-i kudsiyesine çevirmektir."

Başka bir yerde de, "Alem-i İslâmı, hattâ bir kısım Hıristiyan devletlerini de memnun etmek için, Ayasofya'yı muzahrafattan temizleyip ibadet mahalli yapmaktır" ifadelerini kullanmaktadır.

Ayasofya, son zamanlarda yine gündemde. Gün geçmiyorki Türkiye'den ve yurt dışından Ayasofya ile ilgili bir gelişme olmasın. Gerekirse Ayasofya için de başlı başına bir referandum yapılabilir. Risale Haber olarak bu meselenin sürekli takipçisi olacağız.

***
RAMAZAN VE SONRASI

Bu yılki Ramazan ayının ayrı bir havası vardı. Çok huzurlu bir zaman geçirdik. Her yıl görmeye, duymaya alıştığımız tahrik haberleri yoktu. Medya son derece "normal" haberleri verdi. Bunun en büyük nedenlerinden biri de herhalde ergenekoncuların dertleriyle meşgul olmasıydı. Prof. Mümtazer Türköne'nin, "Ergenekon operasyonları başladı faili meçhuller bitti" sözü Ramazan için de geçerli galiba. Zira, "Ergenekon operasyonları başladı Ramazan haberlerindeki faili meçhuller de bitti."

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.