Yakup AKSOY

Yakup AKSOY

Ramazan’ı yaşamak

A+A-

Şeâir-i İslamiyenin en âzamlarından, en parlak levhası, on bir ayın sultanı ramazan bize ulaştı. Ruhlarımızı ve bütün benliğimizi kuşatan rahmet ikliminin  içerisine  girmiş  bulunmaktayız. Ne mutlu müminlere, ne mutlu ramazan sevincini hissedip yaşayan gönüllere.

Müjdeler olsun,  bu ay’da  nazil  olan  hitab-ı  ezeliyi (Kur’anı) Resul-i  Ekrem’den (a.s.v) işitiyor gibi dinleyen, belki Hazret-i Cebrail’den, belki mütekellim-i Ezelî’den dinliyor gibi bir kutsî halete mahzar olanlara.

Bu nazlı misafiri ağırlayıp,  memnun edebilirsek, hakkımızda yapacağı hüsnü şehadetle
ötelerde bize şefaatçi olur. Bîçare insan, aczini ve fakrını idrak için kendisine bahşedilen, nimet-i ilahiyenin  şükrüne  vesile  olsun  diye, yılda  bir  kez  böyle  bereketli  bir  iklimle tanışır.

Ramazan mizandır. Bütün benliğimizi saran bir ölçüdür. Haddini  bilmeyi insana talim eder. Hadis-i şerifin  ifadesiyle ‘‘ oruç kalkanı’’nı kuşanan mümin, bütün kötülüklere  ve  aşırılık oklarına  hedef olmaktan uzaklaşır.

Bu ayda  şahsi ve ailevi hayatımıza düzen ve intizam gelir. Aile fertleri arasında şefkat ve tesânüd artar. İktisadi hayat canlanır. İçtimai ve sosyal hayatımız durulur. Kur’an tilavetinin artmasıyla ilahi  muhavere  zirveleşir. Efendimiz  (sav) bir  hadislerinde şöyle ifade ederler. ‘’Ramazan ayı girdiği  zaman  cennetin  kapıları  açılır,  cehennemin  kapıları  kapanır. ramazanda şeytanlar zincire vurulur.’’(Buhari ,Savm 5)

Nefsin mevhum rububiyeti kırılır. Bu ay Kulluk defteri’nin muhasebe hesaplarının kapanış kayıtlarının, yapıldığı mizan ayıdır. Bu ay bolluk ve bereket ayıdır.

Manevi Bilanço ve kar/zarar  cetvelinin  analizi  bu  ayda yapılır. Muhasebe  ve  nefsin terbiyesi  bu ayda  tasnife  tabi tutulur. Nefsin terbiye  maratonunun  yıllık  son  turunun atıldığı, son  dönemeçtir. Oruç bu  ayın  sabır ağacından  toplanan  en  leziz meyvesidir. Sonunda bir bilanço ortaya çıkar. Bu bilançonun aktifinde sahip olduğumuz varlıklar, yani mahzar olduğumuz nimetler bize bahşedilen kabiliyet ve istidatlar yer alır. Karşı sayfada pasif  hanesinde  ise  bu  nimet  ve  kabiliyetleri  yerli yerince kullanma, iman, marifet ve muhabbet sermayemizin özünü teşkil eden karşılığı yer alır, bunun adı da öz sermayedir. (Sabır, takva, sâlih amel) 

Yeryüzü sakinlerinin hicretin ikinci yılından bu yana, ümmet-i Muhammed (aleyhi-ssalatü vesselam) olma  ayrıcalığı  ile  oruç  kalkanını  takındıkları  günden  bu  güne, nice  kutlu ramazanlar yaşandı kim bilir.

Nice mana erleri, ramazan ufkunda pervaz edip, alay-ı illiyyin burçlarına yükseldi. İnsanlık ufkunu karartan kirlerden arınıp yıkandı. Ebnay-ı cinsine ve tüm mahlukata karşı şefkat ve merhamet hisleri bu ayda coştu.

İşte böyle bir ayın içerisinden geçmekte olduğumuz bu   zaman diliminin her  dakikasının hakkını vermek, insan olmamızın gereğidir. Kainatın mescid-i Kebirinde bütün letâifimizle bir ay süreli  manevi itikafa girip, bütün  kirlerden arınma vaktidir.

Bin aydan daha hayırlı  kadir  gecesinde (Ramazanın son on gününde tekli gecelerde aranan), rahmet ve mağfiret sağanağıyla buluşma, seksen senelik bir ömür semarâtı’na  talip olma vaktidir.
Allah inayetini üzerimizden eksik etmesin. Gidişiyle içimizde derin bir hasret bıraksın. Kalbi ramazanda muallak kalanlardan eylesin. 

Finalde, erişeceğimiz Bayram, liyakatimiz ölçüsünde bayram olacaktır. Rabbim hakiki bayramlara cümlemizi kavuştursun. Alvar imamı Efe Hazretleri’nin (rammetüllahi aleyh) ifadeleriyle;

Mevla bizi afvede
Gör ne güzel îyd olur.
Cürm-ü hatalar gide
Bayram o bayram olur.

Merhamet ede Rahim
Dermanı vere Hakim
Lutfede lutf-i  Kadim  
Bayram o bayram olur . 

İşte o zaman hakiki bayram olur… Bütün okuyucularımızın ve Alem-i İslamın ramazan ayını tebrik ediyorum.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum