1. HABERLER

  2. KÜLTÜR SANAT

  3. Osmanlı'nın ilk fetih okları bulundu!
Osmanlı'nın ilk fetih okları bulundu!

Osmanlı'nın ilk fetih okları bulundu!

'Ok uçlarının, Osman Bey'in kaleyi fethi sırasında kullanıldığını tespit ettik. Uçların bu kadar geniş araziye dağılmış olması bunu kanıtlıyor'

A+A-

Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sanat Tarihi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Erol Altınsapan tarafından Osmanlı Beyliği'nin ilk fethini gerçekleştirdiği ve hutbe okuttuğu Karacahisar Kalesi'ndeki kazıda bulunan ok uçlarının, Kale'nin 1288'de Bizanslılardan fethedilirken kullanıldığı belirlendi.

Kazı Grubu Başkanı Altınsapan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez 1999'da tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık ve Prof. Dr. Ebru Parman tarafından başlatılan çalışmaları 2011'den bu yana kendilerinin sürdürdüğünü söyledi.
Çalışmalarına, bilimsel yayın için ara verdiklerini aktaran Altınsapan, şöyle devam etti:

"Karacahisar Kalesi'nin ancak 6'da birini kazabildik. Kazının sonuçlarını bilim dünyasına tanıtmak istiyoruz. Bu bağlamda iki bilimsel yayın çıkarttık. Biri genel kazıyla ilgiliydi. Kazı yaptığımız alandan 90 ok ucu çıktı. Şimdiki yayınımızda da kazıdaki ok uçlarını değerlendik. 'Eskişehir Karacahisar Kalesi Kazısında Bulunan ve Form Veren Ok Uçları Üzerine Tipoloji Denemesi' adlı çalışmayı gerçekleştirdik. Çalışmada öğrencilerimiz Ali Gerengi, Meydan Palalı ve Ahmet Şakar yer aldı. Uluslararası hakemli bir dergide yayınını yaptık."

Ok uçlarını kalenin farklı alanlarına dağılmış şekilde bulduklarını anlatan Altınsapan, bunun önemli bir bulgu olduğuna dikkati çekerek, "Ok uçlarının, Osman Bey'in Kale'yi fethi sırasında kullanıldığını tespit ettik. Uçların bu kadar geniş araziye dağılmış olması bunu kanıtlıyor. Farklı şekillerden oluşuyorlar. Fetih sırasında 5 ayrı tip ok ucu kullanılmış. Bunların, uzun mesafeli, bir kısmı zırh delici gibi farklı tipleri var" diye konuştu.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.