1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Osmanlı Türkçesinin yaşatıldığı kent: Safranbolu
Osmanlı Türkçesinin yaşatıldığı kent: Safranbolu

Osmanlı Türkçesinin yaşatıldığı kent: Safranbolu

Osmanlı Türkçesi ile yazılmış kitabeler ilgi çekiyor.

A+A-
Karabük'ün Safranbolu ilçesindeki mezar taşları, han, hamam, cami, çeşme, köprü ve konaklarda yer alan Osmanlı Türkçesi'yle yazılmış kitabeler, ilgi çekiyor.
 
Osmanlı Devleti zamanında özellikle 17. yüzyılda İstanbul-Sinop kervan yolu üzerinde konaklama merkezi konumuna gelerek kültürel ve ekonomik açıdan en yüksek düzeye ulaşan ilçeye, aynı devirde Osmanlı sarayı ve devlet adamları pek çok değerli eser kazandırdı.
 
Türk kent kültürünün varlığını sürdürmeye devam eden en önemli yapı taşlarının yer aldığı Safranbolu'da, Osmanlı Türkçesi'yle yazılmış yüzlerce kitabe ve mezar taşı bulunuyor.
 
Her köşe başında Osmanlı eserine rastlanan ilçede, bu değerlerin gelecek kuşaklara aktarılabilmesi ve kitabelerin okunabilmesi için belediye tarafından 3 yıldır Osmanlı Türkçesi kursu veriliyor.
 
UNESCO tarafından dünyanın en iyi korunan ilk 20 kenti arasında gösterilen tarihi evleriyle ünlenen ilçede bulunan mezar taşlarında Osmanlı Türkçesi'yle yazılı metinleri tercüme eden belediye, geçmişte bölgede yaşayanların sosyal statüleri, meslekleri ve geçirdikleri hastalıklar hakkında çeşitli bilgilere ulaştı.
 
Belediye Başkanı Necdet Aksoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Osmanlı'nın mirasını gururla yaşattıklarını söyledi.
 
İlçede adeta zaman durdurulmuş gibi Osmanlı döneminin yaşandığını anlatan Aksoy, "Dolayısıyla Osmanlı Türkçesi de hakim durumda ilçemizde. Çocuklarımız, dünya tarafından tescillenmiş dedelerinden kalan mirası bilmek, anlamak, korumak ve aktarmak zorunda. Bunun için de yapacaklarımız var. Çocuklarımızın anlamasını, yazılanları okumasını sağlamamız lazım" şeklinde konuştu.
 
"Atalarımızdan aldığımız mirasımızı gelecek kuşaklara aktarmak en önemli görevimiz" diyen Aksoy, şöyle devam etti:
 
"Yoğun talep üzerine 3 yıldır Osmanlı Türkçesi kursu veriyoruz ve Osmanlı Türkçesi'yle yazılmış kitabelerin çevirilerini 9 ciltlik kitapta yayımladık. Osmanlıca kelimelerin öğrenilmesine yönelik oldukça büyük talep var. Bugüne kadar 350-400 vatandaşımıza Osmanlıca okuma kursu verdik. Bu insanların hepsi Osmanlıca okuyabiliyor. Osmanlı'nın arka bahçesi Safranbolu'da Osmanlı lisanını bilmek, bu husustaki kitabeleri okuyabilmek çok önemli."
 
- "Tapu senedi mezar taşlarımız"
 
İlçede her yıl Altın Safran Belgesel Film Festivali düzenlediklerini, tarihin öğrenilmesi, yaşatılması ve aktarılması adına çalışmalar yapıldığını aktaran Aksoy, "Geçen yıl festivalimizde 'tapu senedi mezar taşlarımız' temasını çalıştık. İlçedeki tarihi mezarlıkta çalıştık. Buradaki yüzlerce Osmanlı Türkçesi'yle yazılmış mezar taşının çevirisini yaptık. Bu sayede çok önemli bilgilere ulaştık. Gerçekten o dönemdeki yazılar tapu senedi görevi taşıyor" ifadesini kullandı.
 
Aksoy, belediye bünyesinde kurdukları Araştırmalar Merkezi'nde bu alanda bilimsel çalışmalar yapmaya devam ettiklerini, birçok üniversiteyle iş birliği yaptıklarını, örf, adet, gelenek, görenek, yemek kültürü ve folklor gibi değerleri yaşatmak için kursları sürdüreceklerini sözlerine ekledi.
 
TRT Haber 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.