Öksüz ve yetimlere daha kaliteli hizmet için yeni bir birim kurulacak

Öksüz ve yetimlere daha kaliteli hizmet için yeni bir birim kurulacak

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü, öksüz ve yetimlere daha iyi hizmet sunabilmek için yeni bir birim kuracak.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Türkiye’de 25 milyon çocuk olduğunu ve bunların 359 bin 797’sinin yetim ve öksüz çocuklar olduğunu belirtti.

Yetimlerin haklarının korunması ve geliştirilmesine tarih boyunca özel bir önem verildiğini belirten Selçuk, onların korunmasında toplumsal duyarlılığın yanı sıra, hukuki düzenlemelerin de hayata geçirildiğini ifade etti.

Her yıl doğal afet, savaş, trafik kazaları, hastalık gibi nedenlerle anne ve/veya babasını kaybeden çocuklar olduğuna dikkat çeken Bakan Selçuk, "Ülkemizdeki yetim ve öksüz çocuktan 78 bin 412’si doğrudan Bakanlığımız sosyal hizmet ve sosyal yardımlarından yararlanmakta. Bakanlığımızın çocuklarımıza yönelik Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmetinden yararlananların sayısı 144 bin 262 iken; bu hizmetteki çocuk nüfusunun 14 bin 923’ü yetim ve öksüzdür. Her bir çocuğumuz için ortalama bin 23 TL ödeme yapılıyoruz." dedi.

"57 bin çocuk öksüz ve yetim programından faydalanıyor"

SED Programı kapsamında yetim programından 57 bin 470 çocuğun faydalandığını kaydeden Selçuk, "Öksüz ve yetim programından her çocuğumuza destek veriyoruz." diye konuştu.

17 bin 612 çocuk evlat edinildi  

Kuruluş bakımında hizmet sağlanan 14 bin çocuktan 2 bin 410’unun anne veya babasından birisi veya anne ve babası olmayan çocuklar olduğunun altını çizen Selçuk, "Ebeveyn kaybı yaşayan çocuklardan evlat edinme şartlarını taşıyanlar evlat edindirilmektedir. Bugüne kadar 17 bin 612 çocuğumuzu yeni aile ile buluşturduk. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayesinde Türkiye genelinde başlatılan koruyucu aile hizmetini yaygınlaştırıyoruz. Bu hizmetten yararlandırılan 7 bin 478 çocuğumuzun bin 86’sı yetim veya öksüz çocuk grubunda bulunmaktadır." ifadelerine yer verdi.

"ÇHGM bünyesinde yeni bir birim kurulacak"

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde ilk defa bir birim kurulacağının müjdesini veren Selçuk, "Kuracağımız birim ile ihtiyaç sahibi yetim ve öksüzlere götürülecek hizmetleri ve bu hizmet çatısı altında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerini daha sistematik ve işbirliği içinde gerçekleştirme, izleme imkanına sahip olacağız. Ülkemizdeki muhtaç durumdaki yetimlerin tespitinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası düzeyde yetim haklarının korunması, sürekli geliştirilmesi de önemli bir zorunluluk. Bu anlamda, yetim çocuklarımıza yönelik hizmetlerin planlanması, uygulanması ve koordine edilmesinden sorumlu bir birim oluşturmak üzere hazırlıklarımız devam ediyor." dedi.

İLKHA

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.