Nijerya'da kilise ile Müslümanlar arasında yaşanan başörtüsü tartışması tehlikeli

Nijerya'da kilise ile Müslümanlar arasında yaşanan başörtüsü tartışması tehlikeli

Nijerya hükümeti, Kwara eyaletindeki okullarda Müslüman öğrencilerin başörtü takmasına karşı çıkan 10 misyoner okulunun yeniden kapatıldığını duyurdu.

A+A-

Eğitim ve Beşeri Sermaye Geliştirme Bakanlığı Daimi Sekreteri Kemi Adesun, yaptığı yazılı açıklamada, Kwara eyaletindeki 10 misyoner okulunun, başörtü sorununa çözüm bulunamaması nedeniyle bir sonraki emre kadar kapatıldığını belirtti.

Adesun, bu kararın eyaletin güvenliği için alındığını belirterek, "Bu nedenle hükümet, bu okullardaki öğrenciler ve öğretmenlerin, aksi açıklanana kadar evde kalmalarını istiyor." ifadesini kullandı.

Sekreter Adesun, hükümetin her zaman adalete, çoğulculuğa ve her vatandaşın haklarına saygı göstermeye kararlı olduğunu kaydetti.

Cherubim ve Seraphim" Kilisesi başörtüsü kararına karşı çıktı

Kwara eyaletinde faaliyet gösteren "Cherubim ve Seraphim" Kilisesi Genel Sekreteri Samson Ibidoja, kiliseye bağlı okulunda Müslüman kız öğrencilerin başörtüsü takmasına izin verilmeyeceğini kaydetti.

Kilisenin hükümetin başörtü ile ilgili aldığı karara karşı olduğunu ifade eden Ibidoja, "Okul kiliseye ait olduğuna göre, yönetiminin atanmasından ve kıyafet yönetmeliği ile bere kullanımına kadar karar vermekten kurum sorumlu olacak." dedi.

Nijeryalı Müslümanlar, başörtüsüne izin verilmesini memnuniyetle karşıladı

Nijerya'da Müslümanlar ise, son aylarda ülkenin Kwara eyaletindeki okullarla gündeme gelen Müslüman kız öğrencilerin başörtüsü takmasına ilişkin serbestlik kararını memnuniyetle karşıladı.

Ulusal basında çıkan haberlere göre, Kwara eyaletindeki Müslüman Paydaşlar Başkanı Hamzat Abdul-Raheem, yaptığı açıklamada, hükümetin okullarda kız öğrencilere başörtüsü takma serbestliği kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Abdul-Raheem, eyalette barışın sağlanması için hükümetin tüm okullarda kız öğrencilerin başörtüsü kullanımına ilişkin kararına saygı duyulması gerektiğini söyledi."

aa

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum