Nafile ibadetleri gizli yapmak şart mıdır? Nafile namazların evde mi camide mi kılınması eftaldir?

Nafile ibadetleri gizli yapmak şart mıdır? Nafile namazların evde mi camide mi kılınması eftaldir?

Nafile ibadetlerin evde yapılması gerektiği, camide yapılırsa riya olabileceğini söyleyenler var ve camilerde: 1.Sünnetleri herkes kılıyor. 2.Bazıları Kur'an-ı Kerimi okuyor. 3.Bazıları kelime-i tevhit vb.tesbihatları yapıyor. ...

A+A-

Nafile ibadetlerin evde yapılması gerektiği, camide yapılırsa riya olabileceğini söyleyenler var ve camilerde: 1.Sünnetleri herkes kılıyor. 2.Bazıları Kur'an-ı Kerimi okuyor. 3.Bazıları kelime-i tevhit vb.tesbihatları yapıyor. 4.Bazıları evvabin namazını kılıyor. Ameller niyetlere göre olduğuna göre, riya için değil de Allah rızası için yapılıyorsa veya başkaları o kişileri riyakar olarak görüyorsa, bunların hepsi riya mı olur? Nafile ibadetler camide yapılabilir mi?

Bir ibadeti başka zamanlarda yapmadığı halde, sırf başkasına gösteriş olsun diye Allah rızasından uzak, menfaat için yapılmasına riya denir. İbadetlerini Allah rızası için yapan kişi riyaya girmez. Çünkü dünyevi bir menfaat için yapmamaktadır.

Ayrıca aklınıza gelen bu tür düşünceler şeytanın birer vesvesedir. Bunlara bakıp da ibadetten vazgeçmeniz doğru değildir.

Camide her türlü nafile ibadet yapılabilir. İllaki buna riya karışacak diye bir şey söz konusu değildir. Ancak riya karışma durumu olabilir diye gizli yapılması tavsiye edilmiştir.

Asrımızda sünnetler unutulmaya başladığı için, bunların açıktan yapılması gizli yapılmasından daha hayırlıdır. Zira bu ibadetler unutulmaya başlamıştır. Bu tür unutulmaya başlayan sünnetleri Müslümanlar arasında yaygınlaştırmak için açıktan yapılmasında bir sakınca yoktur. Sorsanız "Evvabin namazı nedir?" diye, bilen kişi sayısı çok azdır. Bırakın kılmayı adını bile duymayan çok Müslüman var.

Her insan vicdanen yaptığı ibadete riya karıştırıp karıştırmadığını bilir. Eğer riya karışıyorsa gizli yapması daha uygundur. Yalnız bu konuda fazla vesvese yapmamak gerekir. Çünkü şeytan insanı ibadetten uzaklaştırmak için vesvese vererek yaptığı ibadetin riya olduğunu telkin eder. Şeytanın vesvesesine kapılmamak gerekir.

 

Sorularla İslamiyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.