1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Milliyetçi yazar Said Nursi devleti kuruyor
Milliyetçi yazar Said Nursi devleti kuruyor

Milliyetçi yazar Said Nursi devleti kuruyor

Risale-i Nur eserlerini okuma gereği duymadan yorumda bulunan Arslan'ın çelişkileri

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Kemalist milliyetçi bir çizgide yayın yapan Yeniçağ gazetesinin yazarı Arslan Bulut, "Şimdi de Saidi Nursi devleti mi kuruluyor?" başlıklı yazısında hayali bir kuruntuda bulundu. Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu'nun Bediüzzaman Said Nursi'nin doğduğu köyü ziyaret etmesinden telaşlanan Arslan, yazı içinde çelişkiye düşmesine rağmen FETÖ ile irtibat kurmaya çalıştı.

"Gerçi, Gülen'in devlet adına cemaati bölmekle görevlendirildiği de kuvvetli bir iddiadır" ifadesini de kullanan Arslan, başkasının sözleri üzerinden Said Nursi'yi değerlendirmeye kalktı.

Said Nursi'nin yazdığı Risale-i Nur eserlerini okuma gereği duymadan yorumda bulunan Arslan, bir çok şeyi de yanlış biliyor.

Prof. Dr. Yümni Sezen'in "Dinlerarası Diyalog İhaneti" kitabında Said Nursi'nin, 1950'de Roma'ya, Papa 12. Pius'a Risale-i Nur Külliyatı'nı gönderdiğini hatırlatan Arslan, gönderilen eserlerin Peygamber Efendimizin (asm) peygamberliğini ve teslis inancına sahip Hıristiyanlara Allah'ın tekliğini anlatan muhtevaya sahip olduğunu bile bilmiyor. 

Arslan, Anadolu Ajansı'nın geçtiği haberde Said Nursi için kullanılan "İslam alimi" ifadesini de eleştirdi. 

Yazının ilgili bölümleri şöyle:

Önce Anadolu Ajansı'nın Ahmet Okur imzalı haberini özetleyerek paylaşayım:
"Bitlis Valisi İsmail Ustaoğlu, İslam alimlerinden Bediüzzaman Said Nursi'nin doğduğu yer olan Nurs köyündeki eksikliklerin giderileceğini ve bölgede turizmin geliştirileceğini söyledi.

Ustaoğlu, İl Jandarma Komutanı Albay Erhan Demir ve Emniyet Müdürü Yaman Ağırlar ile Bitlis'in yetiştirdiği İslam alimlerinden Bediüzzaman Said Nursi'nin doğduğu Hizan ilçesine bağlı Nurs köyünü ziyaret etti.
Burada köylüler tarafından karşılanan Ustaoğlu, Bediüzzaman Said Nursi'nin doğduğu evi ve ilk ders aldığı yaklaşık 400 yıllık tarihi camiyi inceledi.

Ustaoğlu, 'Bu mekânda zamanın zor koşullarında Said Nursi hazretlerinin babasının görev yaptığı ve kendisinin de namaz kılıp ders aldığı mekanlar mevcut. Anadolu'da yüz binlerce gencin yetişmesine ve İslam'a hizmet etmiştir. Bu tip mekanlara hizmet etmek ve ziyaretçilerini daha da iyi ağırlamak hepimizin görevi. Bu incelemeden sonra buradaki eksikliklerin giderilmesi noktasında gereken gayreti göstereceğiz. 2018 yılında buranın turizm merkezi olacağına inanıyoruz.' dedi."

Gülen devlet adına cemaati bölmekle görevlendirildi

Bugün devletin FETÖ diyerek mücadele ettiği Fetullah Gülen cemaati, bilindiği gibi Saidi Nursi takipçisidir. Gerçi, Gülen'in devlet adına cemaati bölmekle görevlendirildiği de kuvvetli bir iddiadır. Fakat, boynuz kulağı geçmiştir!

İslam alimi ifadesine itiraz!

Dikkat ederseniz, Saidi Nursi, devletin ajansı tarafından, "İslam âlimi" olarak gösteriliyor. Oysa okuyan ve aklı olan herkes görür ki Saidi Nursi külliyatı, sayıklamalardan ibarettir. Saidi Nursi'nin kitaplarının hiçbir bilimsel değeri yoktur ama devletin valisi, bir tarikatın önderi kabul edilen bu kişinin doğduğu yere gelenlere hizmet etmeyi görev kabul ediyor!

Gerçek Nurcular FETÖ'den şikayetçi ama...

Bir ara konuyla ilgili yazılarım üzerine, "Gerçek Nurcular da şimdi FETÖ denilen yapıdan şikâyetçidir. Saidi Nursi'nin eserlerini de değiştirmişlerdir" diye bizi uyaran dostlar da oldu ama fikrim değişmedi.

Çünkü Prof. Dr. Yümni Sezen'in "Dinlerarası Diyalog İhaneti" kitabında anlattığı gibi, Saidi Nursi, 1950'de Roma'ya, Papa 12. Pius'a Risale-i Nur Külliyatı'nı gönderdi. Saidi Nursi, Nur talebelerinin askere katılmak yerine Kur'an çalışarak zamanlarını değerlendirmelerini istiyordu. Ve Nursi'ye göre, çağın mütecaviz dinsizliğine karşı Hristiyanlarla ittifak sağlanabilirdi! Şöyle diyordu: "İman ehli, değil Müslüman kardeşleriyle, Hristiyanların dindar ruhanileriyle de ittifak etmek, ihtilafları nazara almamak, niza etmemek gerekir."

bitlis_valisi_b.jpg

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
9 Yorum