Meyve üreticisinin yeni gözdesi Asya armudu olacak

Meyve üreticisinin yeni gözdesi Asya armudu olacak

Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün armut yetiştiriciliğinin yaygınlaşması için Sır Barajı çevresinde başlattığı projeyle Ayvalı bölgesi armut havzası olmaya hazırlanıyor.

A+A-

Meyve üreticilerine alternatif ürün sunmak için deneme çalışmalarını tamamlayan yetkililer, halk arasında Asya Armudu olarak bilinen Naşhi türünü Kahramanmaraş’ta doğal ortamda yetiştirmeyi başardı. Üretimine yeni başlanan tür, bilinen armut çeşitlerinden farklı özellikler taşıyor. Japonya'da 'Kraliyet meyveleri' arasında gösterilen ve kutsal bir meyve olduğuna inanılan Naşhi armudu, üzerinde benekleri bulunan gevrek, sulu, armut ve kavun karışımını anımsatan farklı bir aromaya sahip.

Kahramanmaraş meyveciliğinde yeni bir tür olan Asya armudu, il müdürlüğü tarafından 2010 yılında başlatılan adaptasyon çalışması kapsamında üretildi. Yeni türün üreticiler arasında fazla bilinmediğini belirten Kahramanmaraş Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, gerek meyve kalitesi gerekse albenisiyle Asya armudunun, ağaç gelişimi ve modern meyve bahçelerinin kurulması açısından üstün özellikler taşıdığını ifade etti.

Armut’ta görülen ateş yanıklığı hastalığına karşı Asya armudunun daha dayanıklı olduğunu aktaran Emiralioğlu, “İl merkezinin doğusunda kalan ve Dereköy’den başlayarak Kuzucak, Kazanlıpınar, Küçük Nacar Köyleri ile sonlanan Ayvalı havzasında, meyvecilik için uygun arazilerde armut yetiştiriciliğinin yaygınlaştırılması çalışmaları yapılmaktadır. Dünya meyvecilik piyasasında beğeni toplayan Naşhi armudunun bu bölgelerde başarı ile yetiştirileceği kanaatindeyiz. Meyve bahçesi kurmak isteyen çiftçilerimize her türlü teknik destek vermekteyiz. Gerek yurtiçinde gerek yurt dışında önümüzdeki yıllarda önemli bir pazarlama üstünlüğüne sahip olabileceği düşünülen armut ve Naşhi’ler meyvecilik sektörü içerisinde ön plana çıkıyor. Ticari amaçlı armut yetiştiriciliği yapmak isteyen çiftçilerimizin modern meyvecilik gereklerine uygun bahçe tesis etmeleri için müdürlüğümüze beliyoruz.” diye konuştu.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.