Memurların whatsapp kullanması yasaklanıyor

Memurların whatsapp kullanması yasaklanıyor

Temmuz 2020 tarihli Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi'nde yer alıyor

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi'nde kamuda çalışanlar için 'kurum kontrolünde olan mesajlaşma uygulamaları kullanılmalıdır' zorunluluğu getirildi. Bu durumda whatsapp ve telegram gibi uygulamaların kamu çalışanlarına yasaklandığı belirtiliyor.

Temmuz 2020 tarihli Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi'nde bilgi sistemlerindeki tedbirlerin uygulanmasına ve yerli sistemlere geçiş önceliği olmasına dikkat çekiliyor.

Rehberde 'Anlık Mesajlaşma Güvenliği' başlığı altında "Kurumsal haberleşme amacıyla sunucuları kurum kontrolünde olan mesajlaşma uygulamaları kullanılmalıdır. Kurumun kendine ait bir haberleşme uygulaması yoksa mesajlaşma amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilmelidir." denildi.

Milliyet gazetesinin aktardığına göre ise kamu çalışanlarına whatsapp ve telegram gibi server'ları yurt dışında olan yabancı mesajlaşma uygulamaları yayımlanan bu rehber ile yasaklanmış oldu ve yerli mesajlaşma uygulamaları zorunluluk haline geldi.

Rehberde mesajlaşma güvenliği konusunda alınan tedbirler şöyle:

Anlık Mesajlaşma Güvenliği' başlığı altında "Kurumsal haberleşme amacıyla sunucuları kurum kontrolünde olan mesajlaşma uygulamaları kullanılmalıdır. Kurumun kendine ait bir haberleşme uygulaması yoksa mesajlaşma amacıyla sunucuları yurt içinde bulunan yerli ve milli uygulamalar tercih edilmelidir.

Mesajlaşma uygulamasının iletim katmanı güvenliği, bilinen zafiyetleri olmayan, güncel bir SSL/TLS sürümü ile sağlanmalıdır ve uygulamada SSL Pinning kullanılmalıdır.

euronews

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum