Melahat Armağan: Başörtüsünü kefen yapan öğretmen

İbrahim Halil Çelik'in yazısı

Kasvetli yılların aydınlık yüzü, başörtüsünü kendine kefen yapan, Kur'an aşığı, münevver, nadide öğretmen Melahat Armağan da Hakka yürüdü. İsmi gibi ahlakı da güzel idi. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun. 

"İslamî simge" başörtüsü nedeniyle 1966'da Urfa’da, Cumhuriyet İlkokulunda öğretmen iken görevden alınan ilk öğretmen hanımefendi ablamızın vefatını duyunca çok üzüldüm. O, Nihat Armağan'ın ablası, Sabri Aslan ve Mehmet Akif İnan’ın da manevi ablaları idi.

Urfa’nın Risale-i Nur talebesi mücahidelerindendi. Onun bu onurlu duruşunu müdafaa eden Zübeyir Yetik de Urfa Belediyesindeki Hal Pazarı Müdürlüğü görevinden alınmıştı. O günlerde Urfa’da ve Türkiye’de inananların büyük bir mücadele simgesi olmuştu Melahat Armağan. 

Melahat abla çocuklar tarafından “Şeker Teyze" olarak çağrılırdı. 

Bugün ise, o günün kutlu davanın öncüsü Melahat Armağan hoca hanım inandığının, mükafatını alınacağı divana yolcu olduğu gündür. Melahat hoca hanım Bahçelievler Mahallesinde Kız Meslek Lisesinin karşısınaki Nadide Uğurlu Kız Kur'an Kursunda vakıf olarak senelerce fahri görev yaptı. 

O çok nazenin bir Urfalı hanımefendisi idi. Dünya evine girmedi. Yürürken yeri bile incitmez, konuşurken cımbızla ağzından söz çıkardı. Konuşmadan çok hali ile insanlara etki eden bir mümine idi. Genç kızlara birer numuneyi imtisal idi. Seksen dokuz yıllık ömrünce Allah yolunda yılmadan, usanmadan hizmet etti Melahat ablamız.

Canlı bir vakıf olarak Adviye’yi görmek isteyenler ona bakarlardı. Büyük Doğu geleneği ile Risale-i Nur çizgisinde bir ailenin ulu çınarlarından idi. 

Nihat Armağan, Necibi Fazıl Üstadının en emin tilmizlerindendi. Zübeyir Yetik, Sabri Arslan, Mehmet Akif İnan, Mehmet Emin Baylan, Ali Haydar Öztürk, Vahit Gayberi ve Emin Beyazgül gibi Büyük Doğucular ile Mehmet Yeşilnacar, Eyyüb Karakeçili, Abdülkadir Badıllı, Ahmet Rüzgar, Mahmut Hasırcı, Ekrem Kara, Tahir Küçük gibi Bediüzzaman Said Nursi Üstadın talebelerinin gözdesi idi rahmetli Melahat ablamız.

Vakıf Hanım, Güzel Muallime, Şeker Teyze Melahat Armağan... Güzel bir ayda, güzel bir şekilde ölümsüzlük alemine göçtü. Bu ölüm onun düğün gecesidir İnşaAllah. Böyle bir günde onun tabutuna el atmadan, eli böğründe kalan biri olarak üzüntüm büyüktür.

Önden gidenlere selam olsun. Allah hepimizin Kur’an’a ve sünnete bağlı olarak akibetini hayır eylesin.

Rabbim sevenlerine, yetiştirdiği melek yüzlü öğrencilerine, kederli ailesine Sabrı Cemiller ihsan eylesin. 

İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
4 Yorum