Mehmet Âkif'in Âsım'ı 90 Yaşında

Mehmet Âkif'in Âsım'ı 90 Yaşında

Mehmet Âkif Ersoy'un 'Âsım' adlı eserinin yayınlanışının 90. yılı olması dolayısıyla üç gün sürecek gençlik bilgi şöleni düzenliyor

A+A-
Risale Haber-Haber Merkezi
 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İbb) Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı Kültür Müdürlüğü, İstanbul'un edebiyat ve sanat hayatına katkılar sunmaya devam ediyor. İbb Kültür Müdürlüğü, Mehmet Âkif Ersoy'un şiir külliyatı Safahat'ın altıncı kitabı olan 'Âsım' adlı eserinin yayınlanışının 90. yılı dolayısıyla Türkiye Yazarlar Birliği, Sabahattin Zaim Üniversitesi ve Mehmet Âkif Ersoy Üniversitesi birlikteliğiyle "Mehmet Âkif, Âsım ve Gençlik Bilgi Şöleni" programı düzenleyecek. 
 
Sabahattin Zaim Üniversitesi'nde 26 Aralık Cuma günü başlayacak ve üç gün sürecek olan bu sempozyumda, hayatı ile sanat görüşünü birleştiren ve düşündüğü gibi yaşayan Mehmet Âkif Ersoy'un 1924 yılında kaleme aldığı 'Âsım' adlı eseri üzerine tebliğler sunulacak. Çok sayıda edebiyatçı ve ilim insanının katılacağı bu sempozyumda "Âsım'ın Nesli" olarak tabir edilen yeni nesil ideal Türk gencinin nasıl olması gerektiği konusu ele alınacak. Mehmet Âkif'e göre "Âsım'ın Nesli": İman, irfan, fazilet ve bilgi ile donatılmış; karakterli, ahlaklı, kişilikli; vatanına ve milletine sahip çıkan gençlerden oluşmalıdır.
 
"Mehmet Âkif, Âsım ve Gençlik Bilgi Şöleni" programı, Mehmet Âkif Ersoy kitap sergisinin açılışı ile başlayacak. Sempozyum, İbb Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Abdurrahman Şen, TYB Başkanı Prof. Dr. Hicabi Kırlangıç, Mehmet Âkif Ersoy Araştırmaları Merkezi Başkanı D. Mehmet Doğan, Mehmet Âkif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Saatçi ve Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Bulut'un yapacağı açılış konuşmaları ile devam edecek. Sempozyumun ilk günü gerçekleştirilecek olan iki oturumun ardından 19.30'da Munip Utandı'nın Mehmet Âkif Ersoy'un bestelenmiş şiirlerinden vereceği konserle tamamlanacak.
 
Programın ikinci günü katılımcıların Mehmet Âkif Ersoy'un mezarını ziyaret etmesiyle başlayacak. 27 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilecek olan ilk oturumda; Prof. Dr. Fazıl Gökçek, Doç. Dr. Fatih Özkafa, Yrd. Doç. Dr. Özlem Nemutlu ve Dr. Semiha Özelyaman'ın Mehmet Âkif'in şiirleri ve 'Âsım' adlı eseri ile ilgili tebliğlerini sunacaklar. Daha sonra oturum başkanlığını Prof Dr. Nesrin Karaca ve Prof. Dr. Abide Doğan'ın yapacağı iki oturumla sempozyum devam edecek.
 
Sempozyum, 28 Aralık Pazar günü edebiyatçı, şair ve yazar Beşir Ayvazoğlu'nun oturum başkanlığını yapacağı ve akademisyenler; Nimetullah Hafız, İbrahim Tüzer, Süleyman Baki ile Dursun Şahin'in konuşmacı olarak katılacağı programla başlayacak. Programın son günü başkanlığını Prof. Dr. Ramazan Korkmaz'ın yapacağı ikinci oturumla devam edecek. "Mehmet Âkif, Âsım ve Gençlik Bilgi Şöleni" programı değerlendirme ve kapanış oturumu ile son bulacak. Kapanış oturumunda, üç gün boyunca devam eden etkinlikte sunum yapan konuşmacılardan bazıları sempozyumla ilgili genel değerlendirmelerini sunacaklar.
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.