MEB, sözlü sınavla 129 uzman yardımcısı alacak

MEB, sözlü sınavla 129 uzman yardımcısı alacak

Millî Eğitim Bakanlığı, bakanlıkta görev yapmak üzere 129 ‘Millî Eğitim Uzman Yardımcısı’ alacak.

A+A-

Aralarından siyasal bilgiler, iktisat ve işletme fakülteleri, hukuk, istatistik, İngilizce, Çince ve bilişim teknolojileri gibi bölümlerinin bulunduğu 16 alandan toplam 129 kişi alınacak.

Millî Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü, ‘Millî Eğitim Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı (sözlü sınav) Kılavuzu’ yayımladı. Millî Eğitim Bakanlığı’nda 9’uncu dereceli kadroda görev yapmak üzere sınav çerçevesinde 129 adet Millî Eğitim Uzman Yardımcısı alınacak. Yarışma sınavı yalnızca sözlü sınav şeklinde ‘Yarışma Sınavı Komisyonu’ tarafından Ankara’da yapılacak. Millî Eğitim Uzman Yardımcılığı için aranılan şartları taşıyan adayların başvuruları 10 - 14 Şubat 2014 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacak. Milli Eğitim Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı (sözlü sınav) 24 Mart – 18 Nisan 2014 tarihlerinde Ankara’da yapılacak.

Millî Eğitim Uzman Yardımcılığı sözlü sınavına katılabilmek için adaylarda aranan şartlar şunlar; “Giriş sınavının yapıldığı yılın ocak ayının birinci günü itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olmak. ÖSYM tarafından 06-07-14 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan aşağıda belirtilen alanlar ve puan türleri itibariyle belirlenen asgari puanı almış olmak. Siyasal bilgiler, İktisat ve İşletme Fakülteleri Bölümleri 10 kadro KPSSP65 puanı en az 75. Hukuk 20 kadro KPSSP62 puanı en az 75, İstatistik 10 kadro KPSSP25 puanı en az 75, Bilgisayar Mühendisliği 7 kadro KPSSP3 puanı en az 75, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği 5 kadro KPSSP3 puanı en az 75, Endüstri Mühendisliği 5 kadro KPSSP3 puanı en az 75, Makine Mühendisliği 3 kadro KPSSP3 puanı en az 75, Türk Dili ve Edebiyatı 5 kadro KPSSP121 puanı en az 75, İHL Meslek Dersleri 5 kadro KPSSP10 puanı en az 75, İngilizce 8 kadro KPSSP121 puanı en az 75, Almanca 5 kadro KPSSP121 puanı en az 75, Fransızca 3 kadro KPSSP121 puanı en az 75, Arapça 5 kadro KPSSP10 puanı en az 65, Rusça 3 kadro KPSSP10 puanı en az 65, Çince 2 kadro KPSSP10 puanı en az 60, Çağdaş Türk Lehçeleri 3 kadro KPSSP10 puanı en az 75, Bilişim Teknolojileri 10 kadro KPSSP10 puanı en az 75, Ölçme ve Değerlendirme 10 kadro KPSSP10 puanı en az 75, Eğitim Programları, Program Geliştirme, Eğitim Programları ve Öğretimi 5 kadro KPSSP10 puanı en az 75, Eğitim Yönetimi Teftişi Planlama ve Ekonomisi 5 kadro KPSSP10 en az 75 puan almak. Devamlı olarak görev yapmasına engel olabilecek akıl hastalığı olmamak.”

Sözlü sınava katılmaya hak kazanan adaylar 18 Şubat 2014 tarihinde Millî Eğitim Bakanlığı İnsan Kaynakları Genel Müdürlüğü (www.meb.gov.tr) internet adresinde duyurulacak olup, adaylara ayrıca tebligat yapılmayacak. Başvurular http://www.meb.gov.tr adresinden 10 - 14 Şubat 2014 tarihleri arasında elektronik ortamda alınacak. Adayın kimlik ve başvuru bilgileri ‘Millî Eğitim Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı Başvuru Formu’na girildikten sonra ÖSYM üzerinden gelen bilgilerinin doğruluğu sistem tarafından kontrol edilecek. Aday, T. C. Kimlik Numarası ile başvuru ekranını açarak ‘EK-2 Milli Eğitim Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı Başvuru Formu’na girecek. Aday ekrandaki başvuru formunu doğru ve eksiksiz olarak doldurduktan sonra ‘tamam’ butonuna basarak başvurusunu onaylayıp çıktısını alacak.

Sözlü sınavda adaylar, Millî Eğitim Uzman Yardımcılığı Yarışma Sınavı Değerlendirme Formu üzerinden Alan bilgisi konularına ilişkin bilgi düzeyi (50 puan), Bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü (10 puan), Liyakati, temsil kabiliyeti, davranış ve tepkilerinin mesleğe uygunluğu (10 puan), Özgüveni, ikna kabiliyeti ve inandırıcılığı (10 puan), Genel yetenek ve genel kültürü (10 puan) ve Bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı (10 puan) yönlerinden değerlendirilecek.

Sözlü sınavda başarılı sayılmak için alınan puanların ortalamasının en az 70 olması şart aranacak. Sözlü sınavı takiben adayın KPSS puanı ile sözlü sınav puanının aritmetik ortalaması alınarak puanı en yüksek adaydan başlanarak atama yapılacak kadro sayısı kadar asıl, asıl aday sayısının yarısı kadar da yedek aday belirlenecek. Sözlü sınava katılan adaylar, sınav sonuçlarının ilânını takip eden beş (5) iş günü içinde Komisyona itiraz edilebilecek. İtirazlar komisyonca en geç on (10) iş günü içinde karara bağlanarak sonuç adaya yazılı olarak bildirilecek.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.