1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Mavi Marmara şehitlerinin aileleri ve avukatlarından tepki
Mavi Marmara şehitlerinin aileleri ve avukatlarından tepki

Mavi Marmara şehitlerinin aileleri ve avukatlarından tepki

Mavi Marmara mağdurları, İsrail'le ilgili hükümet tarafından özel bir kanun çıkarılacağı iddialarına tepki gösterdi.

A+A-

Avukat Uğur Yıldırım, "Canlı yayında, tüm dünyanın gözleri önünde yapılan bir katliamın faillerine yönelik bir özel af kanunu çıkarılması, Türkiye Cumhuriyeti tarihine bir kara leke olarak geçecektir" ifadelerini kullandı.

Mavi Marmara şehitleri için haydi Sultanahmet’e

Bağcılar Belediyesi ve BAGİMDER’in ortaklaşa düzenlediği ‘Mavi Marmara şehitlerini anma’ programı Halk Sarayı’nda yapıldı. Programa katılan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, dünyada yaşanan savaşlarda sadece Müslümanların öldürüldüğünü söyledi. Yıldırım, “Mavi Marmara şehitleri için 31 Mayıs’ta herkesi Sultanahmet’e bekliyoruz” dedi.

İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) tarafından Mavi Marmara davası öncesinde İHH Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenlendi. Mağdur aileler ve avukatları Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi'nde devam eden Mavi Marmara davasında yargılanan İsrailliler ile ilgili hükümet tarafından özel bir kanun çıkarılacağı iddialarını eleştirdi.

Mavi Marmara mağdur avukatları adına açıklama yapan Avukat Uğur Yıldırım, Mavi Marmara saldırısı mağdurlarının onayı olmaksızın, İsrail Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti arasında yapılacak bir uluslararası sözleşmenin tüm hukuki süreçleri sonlandıracağı şeklinde, konuların gündeme getirildiğini söyledi. Yıldırım, "Mavi Marmara bir kamu davası olduğundan mahkemece bir hüküm verilmediği müddetçe sonlandırılamaz. Kamuoyunda yer verilen bu davanın devletlerarası bir anlaşma ile sonlandırılacağı ve failler hakkında yeni davaların açılmasının engelleneceği iddiası da tamamen hukuki bilgiden uzak iddialardır. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin, Mavi Marmara saldırısı faillerinin sorumsuzluğunu içeren bir anlaşmayı Türkiye Büyük Millet Meclisi' ne getirmesi ve onaylaması, başta yargı bağımsızlığı olmak üzere hukukun genel ilkelerine ve anayasa ile koruma altına alınmış temel hak ve özgürlüklere vurulmuş bir darbe niteliği taşır. Canlı yayında, tüm dünyanın gözleri önünde yapılan bir katliamın faillerine yönelik bir özel af kanunu çıkarılması, Türkiye Cumhuriyeti tarihine bir kara leke olarak geçecektir." ifadelerini kullandı.

Yasaların hangi amaçlarla çıkarılacağının Anayasa'da belirtildiğini hatırlatan Yıldırım, şöyle devam etti: "Başka amaçlara ulaşmak için yasal düzenleme yapmak, yasayı amaç unsuru bakımından sakatlar, anayasal anlamda yetki saptırmasına neden olur. Dolayısıyla devletler arasındaki uluslararası teamül gereği, birtakım siyasi amaçlar çerçevesinde yapılan görüşmelerle alınan kararlar neticesinde bir yasa çıkararak özel af niteliği taşıyan bir düzenleme yapmak, yargı bağımsızlığı ilkesine ve Anayasa'ya açık aykırılık teşkil eder. Türk hukuk tarihine böyle bir kara lekenin sürülmemesi için ilgilileri saygıyla uyarırız."

'SUÇLULAR CEZALARINI BULMADAN ÖZÜR KABUL ETMİYORUZ'

Mavi Marmara'da hayatını kaybeden İbrahim Bilge'nin oğlu İsmail Bilge, ise şunları kaydetti: "Gazze'deki abluka kalkmadan ve bu suçlular cezalarını bulmadan bir hiçbir şekilde ne özürlerini kabul ediyoruz, nede tazminatların kabul ediyoruz. İsrail ile herhangi bir antlaşmaya varılmasını da istemiyoruz. Çünkü biz bu davada haklıyız haklılığımızın bu kadar kesin olduğu bir davada geri adım atmayacağız. Eğer biz dik durursak İsrail geri adım atmak zorunda kalacaktır."

Mavi Marmara saldırısında hayatını kaybeden Cengiz Akyüz'ün ailesi de tazminat istemediklerini, Gazze'deki ambargo kaldırılmadan herhangi bir özrü kabul etmeyeceklerini söyledi.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.