'Maskeler denetlensin' çağrısı

'Maskeler denetlensin' çağrısı

“Üretimi, dağıtımı, pazarlaması ve tüketicilere satılması sürecindeki denetimler sıklaştırılmalı, yasal ve idari önlemler alınmalı, yaptırımlar uygulanmalı”

Maskeler koronavirüs salgınıyla beraber toplumun bir parçası haline geldi. Ancak piyasaya sürülen bazı maskeler virüse karşı koruyucu özellikte değil. Bu duruma dikkat çeken THD Başkanı Turhan Çakar, yaptığı yazılı açıklamada, Sağlık Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı göreve çağırarak, “Üretici ve dağıtıcı firmaların yasal görev ve sorumlulukları kapsamında, yetkili kamu kuruluşlarının müdahalesi ile maske numunelerinin periyodik olarak test ettirilip sonuçlarının kamuoyuna, tüketicilere açıklanması sağlanmalıdır” uyarısında bulundu.

Denetimlerin sıklaştırılmasını isteyen Çakar, standartlara uygun olmayan ürünlerle ilgili “Koronaya karşı kullanılan maskelerin üretimi, dağıtımı, pazarlaması ve tüketicilere satılması sürecindeki denetimler sıklaştırılmalı, gerekli yasal ve idari önlemler alınmalı ve yaptırımlar uygulanmalıdır” ifadelerini kullandı.

Çakar asgari ücretin altında geliri olan vatandaşlar için de maskelerin ücretsiz dağıtılmasını istedi.

Karar

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.