Mamak Merkez Külliyesi ramazanda açılıyor

Mamak Merkez Külliyesi ramazanda açılıyor

Yaklaşık 8 bin 595 metrekarelik manzaraya hakim bir bölgede inşa edilen külliyede sona yaklaşıldığı açıklandı.

Yapımına yaklaşık 4 yıl önce başlanan Mamak Merkez Külliyesi, uygulamaya koyduğu projelerle başkentin çehresini gecekondulardan arındırarak modern ve çağdaş bir görünüme büründüren Mamak Belediyesi tarafından hayata geçiriliyor.

RAMAZAN AYINDA İBADETE AÇILACAK

Derin ve köklü tarihin kültürü ve mimarisine sahip çıkarak geçmişin izlerini günümüze taşıyacak külliyenin Ramazan ayında ibadete açılması planlanıyor.

Mamak'a devasa bir külliyenin yakışacağını düşündüklerini belirten Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Saimekadın bizim en önemli merkezlerimizden. Belediyenin buradaki sağlık alanını dini hizmet alanı yaptık. İstedik ki buradaki arsayı büyüterek Mamak'ın dönüşümüne yakışan bir projeyle süsleyelim. Bu sebeple belediyeye ait olan arsayı hazineye devrederek Diyanet'e tahsis ettik. Mamak'ın böylesi önemli merkezine manevi bir hava katan külliyeyi ramazanda faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz" şeklinde konuştu.

5 YENİ CAMİ DAHA GELİYOR

Mamak'ın gecekondu algısından modern yapılara kavuşma konusunda ciddi bir değişim içerisinde olduğunu ifade eden Akgül, "Belediye olarak 5 tane de yeni camiyi Mamak'a kazandıracağız" şeklinde konuştu.

Mamak Müftüsü Muharrem Gene Külliyede neler var?

Selçuklu mimarisi ve modern mimarinin çizgileriyle inşa edilen külliye neo klasik dönemin özelliklerini taşıyor. Sabah Ankara'nın haberine göre, yaklaşık 8 bin 595 metrekarelik manzaraya hakim bir bölgede inşa edilen külliyenin içinde, kapalı alanda 5 bin, yarı açık ve açık alanlar ile cami avlusu da dahil olduğunda toplam 7 bin kişinin aynı anda namaz kılacağı bir cami, 400 kişi kapasiteli hizmet binası ve konferans alanı ile caminin altında 150 kişilik hafızlık yatılı kuran kursu bulunuyor.

ensonhaber 

HABERE YORUM KAT
YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.