1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Madenciye 150 bin lira ölüm tazminatı
Madenciye 150 bin lira ölüm tazminatı

Madenciye 150 bin lira ölüm tazminatı

Hazine Müsteşarlığı’nın ‘maden çalışanları zorunlu ferdi kaza sigortası tarife ve talimatı tebliği’, Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayımlandı.

A+A-

Tebliğe göre, ferdi kaza sigortası için kişi başına sakatlanma ve ölüm teminatı 150 bin lira, net prim de 700 lira olacak. Sigorta konusu işletmelerde gerçekleşen kazalarda sakatlanma ve ölüm teminatları için ayrı ayrı olmak üzere kaza başına 1 milyon 500 bin lirayı aşan hasar, ilgili sigorta şirketlerince, Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenecek Olağandışı Riskler Yönetim Merkezi’ne zorunlu olarak reasüre edilecek.

İlk karar 6 Şubat’ta çıktı

Öngörülen zorunlu reasürans, 10 kişiyi aşan üretim ve üretim hazırlığında bulunan personele sahip işletmeler için geçerli olacak. Yeraltı ve yerüstü kömür madenciliği ve her türlü yeraltı madenciliğinde ferdi kaza sigortası yaptırılmasını zorunlu hale getiren ve bu konudaki düzenlemeleri içeren ‘maden çalışanları zorunlu ferdi kaza sigortası hakkındaki’ Bakanlar Kurulu kararı 6 Şubat’ta Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

Star

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.