1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Maden ocağı açmak kreşten bile daha kolay
Maden ocağı açmak kreşten bile daha kolay

Maden ocağı açmak kreşten bile daha kolay

Kreş kurmak isteyenlere, yangın merdiveninin özelliğinden mutfaktaki cihazların detayına kadar her şeyin tamamlanmasını şart koşuluyor; ancak çok tehlikeli iş sınıfındaki maden ocağı için böyle şartlar yok.

A+A-

Türkiye'de maden ocağı açmanın kreş işletmesi açmaktan daha kolay olduğu iddia edildi. Kreş açmak isteyenlere, yangın merdiveninin özelliklerinden öğrenciler için kullanılacak en küçük mutfak malzemesine kadar her detayın tek tek yerine getirilmesi şartı koşuluyor. Ancak resmi makamlar, maden ocağı işletmeciliği yapmak isteyenlerden detaylı bir 'yerine getirilecekler listesi' istemiyor.

Yeni Şafak'ın haberine göre Soma'daki maden faciası, Türkiye'nin 2012 ortalarında kanunlaştırdığı iş güvenliği ve sağlığı uzmanlığının uluslararası standartların seviyesine erişemediğini de ortaya koydu. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı mesleği bakanlıkça çok tehlikeli sınıf (A), daha az tehlikeli sınıf (B), tehlikeli sınıf (C) sertifikası şeklinde düzenlendi. Aralarından en yüksek kazanç sağlayan sınıf olan (A) grubu sertifika belgesinin başka meslek grupları tarafından alınması zorlaştırılarak bazı gruplara imtiyaz sağlanırken A grubu sertifika sahiplerinin de kaliteli bir eğitimden geçmedikleri ve uygulamada yetersiz kaldıkları iddia ediliyor.

MÜHENDİS OLMAK YETERLİ

İş güvenliği uzmanlığındaki en büyük sıkıntının bir kişinin mühendislik fakültesinden ya da teknik alandan mezun olmasıyla, iş sağlığı güvenliği uzmanı olmasına doğrudan bir geçiş imkanı konulması eleştiriliyor.

RİSKLERDEN BİR HABER

Şöyle ki; su ürünleri mühendisliğinden ya da ziraat fakültesinden mezun olmuş bir kişi, mühendislik fakültesinden mezun olduğu için A grubu sertifika alabiliyor ve maden gibi çok tehlikeli alanda iş güvenliği uzmanı olabiliyor. Bu durumun önünün açılmasının ise Türkiye'nin kendi düzenlemeleri ile aslında iş yaşamını tehdit ettiği dile getiriliyor. Bu kapsamda eğitimi alınan mesleğin çok tehlikeli, daha az tehlikeli ya da tehlikeli sınıflarında iş güvenliği uzmanı olmasının sağlanması gerektiği kaydediliyor. Bu kişiler kendi mezun oldukları alanlardaki eğitimi aldıktan sonra, o alanda yapacakları çalışma ile o iş sınıfındaki riskleri bilebilecekleri, maden gibi bir iş yerindeki riskleri bilme şanslarının olmadığı vurgulanıyor.

Uzmanlar, madeni denetleyecek iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının, özellikle o iş alanı ile ilgili yükseköğrenim bitirme şartının getirilmemesini eleştiriyor. Soma'da yaşanan facianın daha kötülerine yol açılmaması için aynı dalda uzmanlık şartı getirilmesine vurgu yapıyor.

KREŞE GÖSTERİLEN ÖZEN OCAĞA GÖSTERİLMİYOR

Sektör bazında belirlenmiş iş sağlığı güvenliği normlarının da olmadığını dile getiren uzmanlar, standart normların var oluşunun da yeterli olmadığını ifade ediyor. Bu durum şöyle bir örnekle eleştiriliyor: 'Bir kreş ya da huzur evi açtığında kişi başına kaç metrekare yer olacağı, yangın merdivenin özelliklerinin ne olacağı, mutfaktaki cihazların özellikleri ne olacağı şeklinde özel düzenlemeye tabi normal var. Ama maden işyeri için böyle bir şart yok. Neden, çünkü kreşlere getirilen şartlar bu işyerlerinin açılmasını belirli bir sermaye grubunun elinde tutabilmek adına yapılıyor. Kreşlere getirilen şartları herkes yapabilir mi? Kişi başına metrekare şu olacak gibi bir durumu oluşturabilmek belirli bir sermaye yapısı ile bu işe girmeyi gerektirir. Bu aslında doğru bir yöntem. Ama bu doğru yöntemi daha öncelikli olan yerlerde de uygulamak gerekir.'

Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.